Bojující strany v Súdánu po ztroskotaných rozhovorech obnovily jednání

Súdánská armáda a Jednotky rychlé podpory (RSF) obnovily mírová jednání. Zástupci obou znepřátelených skupin, které zemi uvrhly do chaosu, souhlasili s nepřímými rozhovory, uvedla podle agentury Reuters televize Al-Arabíja.

Saúdská Arábie a Spojené státy zprostředkovaly rozhovory, které vedly k nedodržovaným příměřím, jejichž cílem mělo být poskytnout humanitární pomoc. Rozhovory však minulý týden ztroskotaly poté, co zprostředkovatelé uvedli, že došlo k mnoha vážným porušením příměří.

Ta byla zatím všechna porušena včetně nedávného sedmidenního. Spojené státy a Saúdská Arábie, které jej zprostředkovaly, přitom uvedly, že bude jiné, protože bylo podepsáno oběma stranami a zahrnovalo monitorovací mechanismus. K jeho porušení došlo pár minut po začátku.

Súdánská armáda vedená Abdal Fattáhem Burhánem a milice RSF, v jejichž čele stojí Muhammad Hamdan Dagalo, spolu v Súdánu soupeří o moc od 15. dubna. O život za tu dobu přišly stovky lidí a tisíce byly zraněny.

Na humanitární pomoci je aktuálně v Súdánu závislá třetina obyvatel. Situace je vyhrocená zejména v Chartúmu, kde docházejí zásoby potravin, paliva a vody, až na výjimky nefungují nemocnice ani další služby.

Od vypuknutí násilí v Súdánu byly podle úřadu OSN pro koordinaci pomoci vyhnány z domovů statisíce lidí a více než 380 000 z nich uprchlo do sousedních zemí, nejčastěji do Egypta.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) může ze země utéct téměř milion lidí. "Na základě konzultací se všemi vládami zemí, které mohou mít co dočinění s migrací, jsme dospěli k odhadovaným 815 000 lidem, kteří mohou prchat do sedmi zemí sousedících se Súdánem," řekl novinářům zástupce UNHCR v Ženevě už dříve.

Související

Více souvisejících

Súdán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 9 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

Zvrat v pomoci Ukrajině. Biden slíbil poskytnutí střel ATACMS, tvrdí NBC

Americký prezident Joe Biden nakonec zřejmě slíbil ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému, že USA poskytnou Ukrajině malé množství taktických balistických střel ATACMS. V pátek, tedy den po Zelenského návštěvě v Bílém domě, to uvedla americká televize NBC News

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy