Extrémní srážky působí problémy také na Slovensku. Na Dunaji v Bratislavě se očekává třetí stupeň povodňové aktivity od nedělního rána, dnes se začnou stavět protipovodňové zábrany. Od neděle bude zakázán lodní provoz na řece. Informovala o tom agentura TASR.
Podle ministra životního prostředí Tomáše Taraby (za SNS) se očekává kulminace Dunaje na hodnotě 910 centimetrů, což je úroveň, kdy už by mohlo dojít k zaplavovávaní slovenské metropole. Ministr informoval i o situaci na vodním díle Gabčíkovo, kde dělá potíže jedna z turbín a hrozí její automatické vypnutí. V takovém případě by bylo nutné otevřít plavební komory a vypouštět vodu.
Třetí stupeň platí na Slovensku i pro řeku Moravu, kde je situace podle ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka (Hlas-SD) klidnější. "Předpokládáme k sobotnímu dni a k tomu stavu, jaký je, že by nemělo dojít k vylití řeky Moravy," dodal Taraba.
Například v bratislavské městské části Devín očekávají kulminaci Dunaje v noci z neděle na pondělí. Zítra má být zahájena stavba protipovodňových zábran. Místní byli upozorněni, že v případě ohrožení zatopením může dojít k dočasnému odpojení území od elektrické energie.
I na Slovensku pokračují vydatné srážky, v sobotu mají podle předpovědi zejména zasáhnout Záhorie a Myjavu. Pro většinu okresů platí výstrahy před deštěm a povodněmi. Pro západ a část středního Slovenska platí i varování před větrem.
Související
Česko odmítá unijní klimatický cíl 2040. Vláda vyzývá k jeho přehodnocení
Rok od ničivých povodní. Způsobil je Boris, o život přišlo sedm lidí
povodně září 2024 , Povodně , Slovensko , Dunaj
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
před 25 minutami
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno před 44 minutami
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
před 1 hodinou
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
před 1 hodinou
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
před 1 hodinou
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
před 2 hodinami
Válka se brzy přelije i do Evropy, důsledky pocítí každý člověk na Zemi, varuje Írán
před 3 hodinami
Petr Pavel dorazil do Sněmovny. Řešit se má Írán i kontrola hospodaření České televize a rozhlasu
před 4 hodinami
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
před 5 hodinami
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
před 5 hodinami
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
před 6 hodinami
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
před 7 hodinami
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
před 8 hodinami
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
před 8 hodinami
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
před 10 hodinami
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
včera
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
Pražská hromadná doprava od pondělí opět jezdí podle běžného jízdního řádu. Po většinu ledna a po celý únor totiž tramvaje a některé autobusy jezdily v mírně prodloužených intervalech.
Zdroj: Jan Hrabě