Nechvalně proslulý norský terorista Anders Breivik neuspěl se žalobou na Norsko, rozhodl o tom ve čtvrtek soud. Breivik chtěl dosáhnout ukončení samovazby a izolace od vnějšího světa, přičemž tvrdil, že čelí nelidskému zacházení.
"Breivik má ve vězení dobré podmínky a relativně velkou svobodu v každodenním životě," uvedla soudkyně obvodního soudu v Oslu v rozhodnutí podle AP. Podle verdiktu nedochází k porušování lidských práv.
Atentátník zažaloval norský stát v lednu, přičemž zdůraznil, že lituje toho, co udělal. Život v samovazbě označil za zlý sen, dokonce se rozplakal a tvrdil, že denně přemýšlí o sebevraždě.
Autorka jednoho z posudků každopádně konstatovala, že nechvalně proslulý vězeň netrpí depresemi ani nemá sebevražedné sklony. Proces proběhl ve věznici s nejvyšší ostrahou na břehu jezera Tyrifjorden.
Breivik spáchal teroristické útoky v červenci 2011. Osm lidí zabila jím nastražená bomba ve vládní čtvrti v hlavním městě, on sám pak zastřelil 69 osob na táboře sociálnědemokratické mládeže na ostrově Utöya. V srpnu 2012 dostal jednadvacetiletý trest odnětí svobody, který je možné prodlužovat, dokud bude Breivik považován za hrozbu.
Související
14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování
Breivik žaluje Norsko za údajné porušení lidských práv. Představuje riziko bezuzdného násilí, tvrdí advokát
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ukrajinská armáda provedla rozsáhlý útok na ropný terminál v Petrohradu
před 2 hodinami
Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou obranu, řekl Pavel tureckému tisku
před 3 hodinami
EU uvalila sankce na vědce podezřelé z otravy Navalného
před 5 hodinami
Opět ho vypískají? Klempíř dorazil na festival do Varů, i když tvrdil, že nepřijede
před 6 hodinami
Jak skončí válka na Ukrajině? Z pěti možných scénářů zbyly poslední dvě varianty
před 7 hodinami
Fotbalové MS v ohrožení. Kvůli počasí se mohou rušit zápasy, teploty porostou na 46 stupňů
před 8 hodinami
USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti
před 10 hodinami
Stovky letadel, největší ohňostroj v historii. Trump na dnešek slibuje mohutné oslavy Dne nezávislosti
před 11 hodinami
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
před 12 hodinami
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
před 13 hodinami
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
před 14 hodinami
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
před 16 hodinami
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
V rámci druhého hracího dne úvodního kola vyřazovací fáze právě probíhajícího mistrovství světa ve fotbale došlo k dalším překvapivým výsledkům. Postarali se o to favorizovaní Němci a Nizozemci. Zatímco Německo ve svém šestnáctifinále nestačilo na Paraguay poté, co nezvládlo penaltový rozstřel, Nizozemsko taktéž na penalty nepřešlo přes Maroko. Brazílie naopak žádné překvapení nepřipustila, i když první poločas s Japonskem se nevyvíjel zrovna podle jejích představ. Díky výrazně zlepšenému výkonu ve druhé půli ale favorizovaní Jihoameričané otočili skóre z 0:1 na 2:1.
Zdroj: David Holub