Britská státní kasa odhalila, kolik dal stát za pohřeb královny Alžběty II.

Počátkem měsíce se řešila cenovka za květnovou korunovaci krále Karla III. Britské ministerstvo financí ve čtvrtek odhalilo, kolik Londýn zaplatil za pohřeb královny Alžběty II., který se uskutečnil v září loňského roku, kdy panovnice zemřela. 

Státní pohřeb, který byl na Ostrovech prvním od roku 1965, kdy se země loučila s Winstonem Churchillem, stál 162 milionů liber. Uvedla to agentura AP. V přepočtu to dělá přes 4,4 miliardy korun. 

Částka byla odhalena v rámci psaného prohlášení pro parlament. "Vládní prioritou bylo, aby událost proběhla hladce a s odpovídající důstojností a zároveň byla zajištěna bezpečnost veřejnosti," píše se v něm. 

Pohřbu se 19. září 2022 zúčastnili státníci z celého světa, v ulicích Londýna byly tisíce lidí. Následovalo deset dní smutku za královnu Alžbětu II., která zemřela 8. září ve věku 96 let po 70 letech na trůně.

Související

Více souvisejících

Královna Alžběta II. pohřeb královny Alžběty II. (19.9.2022) Velká Británie

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda

Izraelci slaví. Zlikvidovali klíčovou postavu Hamásu

Izraelští vojáci v noci na dnešek v Pásmu Gazy zlikvidovali vysoce postaveného představitele palestinského hnutí Hamás, který byl zodpovědný za vývoj a výrobu zbraní. Izraelská armáda to oznámila na sociální síti X. Podle úřadů vedených Hamásem útok zasáhl kliniku, přičemž byli zabiti dva zdravotničtí pracovníci.

před 4 hodinami

Vladimír Putin

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu s cílem dát ji do souladu se současnou realitou, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s odvoláním na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina.  

před 5 hodinami

NATO

Smlouva o NATO je pružná. Členy nezavazuje k pomoci napadenému státu, připomínají experti

Smlouva o Severoatlantické alianci, respektive její článek 5, nejsou až tak závazné, jak se mnozí domnívají. Jako přiklad může sloužit napadení tureckých vojáků v roce 2020, kdy NATO článek neaktivovalo. Nebo teroristické útoky proti USA v roce 2001 – tehdy byl článek jedinkrát v historii aktivován, ale zdaleka ne všechny členské státy NATO vyrazily na pomoc. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Počasí bude příští víkend tropické, pak se ochladí

Příští týden do Česka dorazí tropy a ani příští víkend nebude výjimkou. K jeho konci se ale začne ochlazovat, ukazuje předpověď ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy