Britský expremiér Johnson umístil svého otce na seznam lidí, kterým navrhuje udělit šlechtický titul

Bývalý britský premiér Boris Johnson umístil svého otce na seznam lidí, kterým navrhuje udělit šlechtický titul. Informoval o tom list The Times, podle kterého toto počínání vzbuzuje otázky, zda někdejší ministerský předseda neprotežuje svou rodinu.

Kritika se na Johnsonovu hlavu snesla už v roce 2020, kdy svého bratra Joa povýšil do Sněmovny lordů. Dvaaosmdesátiletý Stanley Johnson, exposlanec Evropského parlamentu, by podle návrhu svého syna získal titul "sir". Není jasné, za jakou zásluhu by měl nominaci získat. Mluvčí expremiéra odmítl záležitost komentovat.

Všichni odcházející britští premiéři mají právo sestavit seznam lidí, kteří si podle nich zaslouží získat tituly a vyznamenání. Současný premiér, kterým je nyní Rishi Sunak, má zas pravomoc tyto nominace zablokovat. Boris Johnson celkem podle The Times navrhuje vyznamenání či tituly udělit až 100 lidem. Jeho předchůdci Theresa Mayová a David Cameron oba nominovali okolo 60 lidí.

Zatímco The Times dnes vyjádřil pochybnosti nad tím, nakolik je Johnsonova nominace rozumná, britská ministryně vědy Michelle Donelanová stanici LBC řekla, že existují horší problémy.

Nominace pro své přátele a blízké spolustraníky při odchodu z čela britského kabinetu navrhli i Johnsonovi předchůdci. Kritici kvůli tomu opakovaně volají po reformě nominačního procesu.

Související

Boris Johnson

Johnson přiznal, že britskému parlamentu poskytl zavádějící informace v době covidových uzávěr

Bývalý britský premiér Boris Johnson uznal, že některá jeho prohlášení před parlamentem k aféře kolem večírků v době covidových uzávěr byla zavádějící. Dodal však, že jednal v dobré víře a odmítl, že by parlamentu lhal úmyslně. Johnson to napsal v 52stránkové obhajobě zaslané imunitnímu výboru parlamentu, který se zabývá Johnsonovým jednáním v aféře známé jako partygate.

Více souvisejících

Boris Johnson Velká Británie

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 48 minutami

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Aktualizováno před 1 hodinou

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023) Prohlédněte si galerii

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Lidé nejvíce důvěřuji Pavlovi, Babišovi a Okamurovi. Propadla Pekarová Adamová, Černochová i Fiala

Jediným vrcholným českým politikem, kterému lidé více důvěřují než nedůvěřují, je prezident Petr Pavel. Velké důvěry se těší také předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda SPD Tomio Okamura. Naopak největší nedůvěru lidé cítí k předsedkyni Poslanecké sněmovny za TOP 09 Markétě Pekarové Adamové a dobře si nevede ani premiér Petr Fiala (ODS). Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

Napětí ve východní Asii se stupňuje. Jihokorejské stíhačky startovaly k čínským a ruským narušitelům

Čína a Rusko dnes již pošesté od roku 2019 provedly společnou leteckou hlídku nad Japonským a Východočínským mořem. Jižní Korea musela podle agentury Reuters nasadit své stíhačky. Ukazuje to na dlouhodobé napětí v regionu, které se za poslední dobu z důvodu agresivní politiky Ruska, Číny a Severní Koreje ještě vyostřuje. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy