Bývalý šéf FBI v New Yorku donášel ruskému oligarchovi Děripaskovi. Hrozí mu vězení

Někdejší vysoce postavený agent FBI Charles McGonigal v úterý stanul před soudem. Řešila se jeho práce pro ruského oligarchu Olega Děripasku. McGonigal přiznal, že se pokusil napomáhat obcházení protiruských sankcí. 

O přiznání informovala CNN. Bývalý agent byl obviněn ze spiknutí s cílem prát špinavé peníze a porušit zákon, který zastřešuje americké sankce. Za přečin mu hrozí až pětiletý trest odnětí svobody. Jeho výše bude známá 14. prosince, kdy ji chce oznámit soudkyně Jennifer Reardenová. 

McGonigal v roce 2018 po dvaadvaceti letech ukončil službu pro FBI a začal spolupracovat s Děripaskou, který čelí sankcím v souvislosti s mezinárodně neuznávanou ruskou anexí Krymu. Během působení v FBI přitom dohlížel na vyšetřování oligarchy z postu šéfa kontrarozvědné jednotky v New Yorku. 

Rusko poprvé od rozpoutání války vyhostilo západního novináře Eva Hartog

V úterý před soudem řekl, že spolupráce s magnátem hluboce lituje. Přiznal také, že od Děripasky obdržel přes 17 tisíc dolarů za pomoc se shromážděním kompromitujících informací o podnikatelském konkurentovi v Rusku.

V obžalobě stojí, že se někdejší vysoce postavený pracovník FBI snažil oligarchovi pomoci, aby bylo jeho jméno vyškrtnuto ze sankčního seznamu. S dalšími lidmi měl také jednat o službách pro známého Rusa. 

McGonigal rovněž čelí obžalobě ve Washingtonu, kde se řeší přijetí 225 tisíc dolarů v hotovosti od bývalého albánského rozvědčíka s obchodními zájmy v Evropě. Prokuratura obvinila také bývalého sovětského a ruského diplomata Sergeje Šestakova. 

Související

Více souvisejících

FBI Charles McGonigal Oleg Děripaska (ruský miliardář) protiruské sankce

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 44 minutami

AC Sparta Praha

Potvrzeno. Brian Priske odchází ze Sparty do Feyenoordu, nástupcem se stává asistent Friis

To, o čem se v posledních dnech ve fotbalovém zákulisí neustále spekulovalo, se stalo skutečností. Fotbalová Sparta oznámila odchod svého úspěšného trenéra Dána Briana Priskeho, jenž tak míří za novým angažmá do Feyenoordu Rotterdam. Stává se tak po dvou letech působení na Letné, kde s Pražany dvakrát vyhrál ligový titul a jednou také český pohár. Ve Feyenoordu se stane nástupcem Arneho Slota, jenž od příští sezóny bude trénovat Liverpool. To Spartu nově povede dosavadní asistent Lars Friis.

před 1 hodinou

Bojový letoun F-16, photo by Chandler Cruttenden

EXKLUZIVNĚ: Stíhačky F-16 míří na Ukrajinu. Nebudou nasazeny ze základen NATO, uvedlo nizozemské MO pro EZ

Nizozemské stíhačky F-16 již jsou na cestě na Ukrajinu. EuroZprávy.cz exkluzivně oslovily nizozemské ministerstvo obrany, aby průběh dodávek objasnilo. Zatímco mluvčí Helen Sikkesová odmítla využívání základen NATO ze strany ukrajinských pilotů, ministryně obrany už dříve prohlásila, že bude možné ostřelovat těmito stíhačkami území Ruské federace. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy