Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ve čtvrtek navštívila Izrael. Se svým protějškem Joavem Galantem jednala o bezpečnostní situaci na Blízkém východě i v Evropě, obranně-průmyslové spolupráci obou zemí i akvizičních projektech.
Černochová připomněla, že Izrael je nejbližším partnerem Česka na Blízkém východě. "Stejně jako v roce 1948 i nyní stojíme po vašem boku a jsme připraveni poskytnout pomoc dle vašich potřeb," zdůraznila ministryně. Vyjádřila plnou podporu právu Izraele na sebeobranu a zároveň znovu odsoudila zločiny, jichž se Hamás dopustil proti Izraeli a jeho civilnímu obyvatelstvu.
Ministryně ocenila kroky Izraele k navýšení humanitárních dodávek do Pásma Gazy a připomněla i nedávnou českou pomoc v hodnotě několika milionů korun na podporu civilistů v Gaze i izraelských zdravotnických organizací. Podle Černochové je klíčové zabránit rozšíření konfliktu do širšího regionu.
"Bezpečnostní situaci výrazně zhoršují útoky Húsíů na komerční lodě v Rudém moři i útoky Íránem podporovaných milic na americké jednotky v regionu. Odvetné akce jsou nezbytné s cílem odradit je od dalších útoků," sdělila během jednání svému protějšku.
Česko pomohlo Izraeli jen několik dní po říjnových teroristických útocích. Společnost STV Group dodala bezmála tři tisíce kusů plátů do balistických vest, když ministerstvo obrany ve spolupráci s dalšími rezorty maximálně urychlilo vývozní i celní licence. "Dodávka z ČR v Izraeli velmi rezonovala, lidem dar připomněl právě naši pomoc z dob, kdy tento stát vznikal," podotkla. Pokud Izrael požádá o další pomoc, mohou české firmy z obranného a bezpečnostního průmyslu nabídnout například zbraně, ochranné prostředky i munici.
Úspěšně spolupracují i obě armády. Čeští specialisté se v Izraeli účastní nejrůznějších kurzů či školení. Spolupráce ve vzdělávání a výcviku je pro Armádu ČR velmi důležitá, vzájemně prospěšná je také výměna zkušeností ve vojenských specializacích. "Vypracovali jsme plán bilaterálních aktivit k posílení praktické spolupráce a pevně věřím, že v tomto společném úsilí budeme pokračovat hned, jak to okolnosti dovolí," sdělila Černochová.
Česko spolupracuje s Izraelem na mnoha vyzbrojovacích projektech, dva z nich považuje česká armáda za klíčové. První se týká radarů MADR, druhý protiletadlového systému SPYDER.
Smlouvu na pořízení osmi souprav radiolokátoru středního dosahu MADR podepsalo Česko se Státem Izrael formou vláda-vláda v prosinci 2019. Jedná se o jeden z nejmodernějších existujících systémů, jenž je součástí například proslulého systému Iron Dome. V České republice je v současnosti všech osm 3D radiolokátorů.
Dohodu na dodávku kompletů SPYDER uzavřelo ministerstvo obrany s Izraelem v říjnu 2021 opět formou vláda-vláda. Projekt zahrnuje čtyři protiletadlové raketové baterie SPYDER na podvozcích Tatra 815-7 v konfiguraci 8x8, standardně užívaných v Armádě ČR. Česká armáda komplety SPYDER obdrží do konce roku 2026.
"Vynikající politické vztahy mezi oběma zeměmi usnadňují posilování obchodní spolupráce, přičemž kombinace izraelských nejpokročilejších technologií a obchodních schopností s českou tradicí inženýrství a strategickou polohou v srdci Evropy mohou oběma stranám přinést vynikající výsledky, a to především, a nejen v oblasti obranného průmyslu," dodala Černochová.
Související
Nové vedení nestačí, říká pro EZ po prvním dni sjezdu Černochová. Členům poslala rázný vzkaz
Každá země EU je sama slabší než Rusko. Česko nemá alternativu k NATO, shodli se politici v anketě EZ
Jana Černochová , Yoav Gallant , Izrael , ministerstvo obrany , Armáda České Republiky
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Počasí bude příští týden tropické, potvrdili meteorologové
včera
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
včera
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
včera
Norská princezna se zřejmě nevyhne transplantaci, naznačil to manžel
včera
ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura
včera
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
včera
Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší
včera
Moravec trvá na neplatnosti doložky. ČT tvrdí, že uplatňuje sankce
včera
Britové při Trooping the Colour oslavili narozeniny krále. Letos mu bude 78 let
včera
Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou
včera
Policie obvinila strojvedoucího, který řídil opilý. Nadýchal přes dvě promile
včera
Čech už má výhru v Eurojackpotu na svém kontě. Daň putuje do státní kasy
včera
Trumpa k odvolání útoků na Írán přesvědčili lídři zemí Perského zálivu
včera
Předpověď počasí pro vodáky. Medard pomohl, brzy se však oteplí
včera
Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný
včera
Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci
včera
Dohoda by otevřela Hormuzský průliv, přiznal Teherán. Rozhodnutí ale nepadlo
včera
Vražda v Praze. Případ se stal na Chodově, policisté zadrželi muže
včera
Počasí: Do Česka se příští týden vrátí tropické teploty
12. června 2026 21:08
Německo musí být do roku 2029 v bojové pohotovosti, hrozí válka s Ruskem, varoval tamní generál
Německé ozbrojené síly se musí nacházet v plné bojové pohotovosti nejpozději do roku 2029, jelikož reálně hrozí ozbrojený konflikt s Ruskou federací. Na berlínském leteckém veletrhu ILA to prohlásil náčelník generálního štábu Bundeswehru, generálporučík Christian Freuding.
Zdroj: Libor Novák