Cestování v době pandemie: Odborníci varují, že návrat na úroveň před covid-19 potrvá roky

Cestovní ruch patří k odvětvím, kterých se pandemie koronaviru dotkla úplně nejvíce. Odborníci se nyní snaží říct, jaká budoucnost turismus čeká. Návrat na úroveň před příchodem viru může trvat roky.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO) zveřejnila své odhady, které předpokládají, že mezinárodní cestovní ruch klesne o 80 % v porovnání s rokem 2019. S tím se pojí i ztráta až 100 miliónů pracovních míst. Například v Thajsku tvoří cestovní ruch až 18 % HDP a očekává se, že počet turistů se letos sníží až o 65 %.

Celosvětová pandemie přímo devastuje cestovní ruch a země, které jsou ekonomicky závislé na turismu, se pokoušejí najít způsoby, jak přežít. Možná už nikdy nebudeme cestovat stejně, jako před pandemií, ale v krátkodobém horizontu některé země navrhují pouze regionální cestování.

V Evropě oznámilo Lotyšsko, Litva a Estonsko své plány otevřít vnitřní hranice pro své občany od 15. května. Hranice Číny jsou pro cizince stále uzavřené, ale místní obyvatelé mohou procestovat celou zemi.

Austrálie a Nový Zéland vytvořili dohodu, která umožní pendlování mezi oběma zeměmi, až bude covid-19 pod kontrolou. Brendan Sobie, který pracuje v leteckém průmyslu více než 20 let jako analytik a konzultant, předpovídá, že v Evropě a v Severní Americe také dojde k úmluvě o regionálním cestování. Podle Sobieho bude záležet na dvou faktorech, především na statistice a jestli země dostali ohnisko viru SARS-CoV-2 pod kontrolu.

Průzkumy ukazují, že čínští turisté, kteří jsou největším světovým motorem pro mezinárodní cestovní ruch nechtějí cestovat příliš daleko. Podle CNN to znamená, že Thajsko může být mezi prvními, kdo otevře své hranice právě pro čínské turisty, protože Thajsko každoročně navštíví až 11 miliónů Číňanů.

Podle Freyi Higgins-Desbiollesové, australské výzkumnice cestovního ruchu, může Čína cítit nechuť k otevření hranic zemím, které proti ní zbrojí, kvůli pandemii onemocnění covid-19. „Myslím, že cestovní ruch bude poškozen geopolitickými hrami nebo strategiemi,“ uvedla Higgins-Desbiollesová pro CNN. Thajsko zvažuje otevření turistických oblastí na ostrovech. Podle guvernéra Thajského úřadu pro cestovní ruch (TAT) Yuthasak Supasorna to je výhodné řešení, protože se bude jednat téměř o karanténu.

Budoucnost cestovního ruchu se zdá být velmi nejistá a zdá se, že to nakonec změní cestovní ruch navždy, ale podle Higgins-Desbiollesové možná k lepšímu, protože je to příležitost řešit dlouhodobé problémy v otázkách životního prostředí nebo vliv cestovního ruchu na kvalitu života místních obyvatel.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvůli covidu-19 hrozí letos hlad 14 milionům Latinoameričanů

28.05.2020 22:10 Kvůli pandemii nemoci covid-19 a opatřením proti šíření koronaviru hrozí letos hlad nejméně 14…

V Minneapolis vypukly nepokoje. Lidé kvůli smrti černocha zapalují obchody

28.05.2020 21:06 Americký prezident Donald Trump ve středu na sociální síti twitter potvrdil, že případ smrti…

Španělsko hlásí už druhý den jen jedno úmrtí s covidem-19

28.05.2020 20:17 Španělské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo už druhý den v řadě pouze jedno úmrtí pacienta s…

Británie začne uvolňovat restrikce přijaté kvůli epidemii

28.05.2020 19:59 Británie může od pondělka začít s uvolňováním restrikcí přijatých kvůli koronaviru. Na tiskové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy