Chorvatsko od 1. ledna příštího roku opět zavede dvouměsíční povinnou vojenskou službu, oznámil ve čtvrtek tamní ministr obrany Ivan Anušič. Uvedla to televize ABC News.
Tento krok přichází v době zvýšeného napětí v Evropě v důsledku ruské agrese proti Ukrajině, stejně jako v rámci závodu ve zbrojení a posilování vojenských kapacit na Balkáně, který v 90. letech 20. století zažil krvavou válku.
Rozhodnutí chorvatské vlády znamená návrat k branné povinnosti, kterou v zemi pozastavili v roce 2008 a která v současnosti funguje v dobrovolném režimu.
"Zvýšili jsme mzdy vojáků, poddůstojníků a důstojníků," uvedl ministr obrany pro chorvatskou televizi RTL. Dále informoval, že podle plánů probíhá modernizace a vybavení ozbrojených sil v souladu se spojenci a vedením Severoatlantické aliance (NATO).
Ostatní země v Evropě zvažují podobná opatření nebo již obnovily povinnou vojenskou službu v reakci na zvýšené napětí v regionu. Loni obnovilo brannou povinnost Lotyšsko a podobné kroky zvažuje i Srbsko, připomíná AP.
Související
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
Chorvatská policie zadržela člověka kvůli nehodě, kterou nepřežili Češi
Chorvatsko , Armáda Chorvatsko
Aktuálně se děje
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
včera
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
včera
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
včera
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
včera
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
21. července 2026 22:02
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
21. července 2026 20:49
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
21. července 2026 19:37
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
21. července 2026 18:24
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
21. července 2026 17:01
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
21. července 2026 15:52
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
21. července 2026 14:40
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
21. července 2026 13:22
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
Na pláži v chorvatské Bašce na ostrově Krk došlo v ranních hodinách k vážnému zranění ženy, kterou během silné bouřky zasáhl blesk v momentě, kdy nesla slunečník.
Zdroj: Libor Novák