Čína je ve válce na Ukrajině na straně Ruska, míní G7. Plánuje další sankce

Čína svou podporou Rusku umožňuje jeho válku na Ukrajině. S takovým prohlášením v pátek přišli lídři největších ekonomik světa G7, kteří se účastnili summitu skupiny v Itálii. Spojené státy rozšiřují sankce, ostatní členové uskupení se zřejmě přidají. 

Toto vyjádření je shrnuto v rámci komuniké vedoucích představitelů po summitu v Itálii. „Pokračující podpora Číny ruské obranné průmyslové základně umožňuje Rusku udržovat nezákonnou válku na Ukrajině a má významné a široce založené bezpečnostní důsledky,“ píše se v něm. S informacemi přišla americká stanice CNN.  

Vedoucí představitelé skupiny členských zemí skupiny G7 pohrozili dalšími opatřeními s cílem potrestat čínské subjekty, které pomáhají Rusku obcházet západní embarga. „Vyzýváme Čínu, aby zastavila transfer materiálů dvojího užití, včetně zbrojních komponentů a vybavení, které jsou surovinami pro ruský obranný sektor,“ pokračují lídři v prohlášení. 

Podle těch budou zavedena nová omezující opatření zabraňující zneužívání a omezení přístupu do finančních systémů západních zemí. „Budeme pokračovat v přijímání opatření proti subjektům v Číně a třetích zemích, které materiálně podporují ruskou válečnou mašinérii, včetně finančních institucí, v souladu s našimi právními systémy, a dalším subjektům v Číně, které Rusku usnadňují získávání položek pro jeho obrannou průmyslovou základnu.“

Sankce od Evropské unie platí dlouhodobě. Spojené státy přidaly ještě další. „Čína nedodává zbraně, ale schopnost tyto zbraně vyrábět a technologie, které jsou k tomu potřebné,“ prohlásil šéf Bílého domu Joe Biden. 

G7 neboli anglicky Group of Seven, tedy Skupina sedmi, je skupina největších ekonomik světa. Patří zde Francie, Itálie, Japonsko, Německo, USA, Velká Británie a Kanada. Rovněž se jednání účastní představitelé Evropská unie. Původně šlo o skupinu G8, ale Rusku bylo v roce 2014 pozastaveno členství poté, co v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Krymský poloostrov náležící Ukrajině. 

Související

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Čína Si Ťin-pching G7 Rusko Ukrajina sankce

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 42 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 1 hodinou

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy