Čína si uvědomuje, že v konfliktu na Ukrajině nenastal čas pro diplomatická jednání. V rozhovoru, který dnes zveřejnil ekonomický deník Les Echos, to řekl francouzský prezidenT Emmanuel Macron, který tento týden jednal v Pekingu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Ohledně střetu o Tchaj-wan pak evropské země varoval, aby si nenechaly vnutit tempo, které chtějí událostem dát Čína či Spojené státy.
"Myslím si, že Čína došla ke stejnému závěru jako my, a sice, že dnes je čas zbraní," řekl deníku o konfliktu na Ukrajině francouzský prezident. "Není čas jednání, ačkoli se připravují a je potřeba vytyčit k nim trasu," dodal Macron. Podle něj je cílem dialogu s Pekingem posílit shodu v některých oblastech, například v dodržování Charty OSN a práv dětí, ve vůli dosáhnout dlouhodobého míru či odmítnutí použití jaderných zbraní na Ukrajině. "Je to teď na Číně, aby vyvodila důsledky ze skutečnosti, že (ruský) prezident (Vladimir) Putin rozmístil jaderné zbraně v Bělorusku jen pár dní poté, co se zavázal, že to neudělá," uvedl Macron.
Macron a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ve čtvrtek v Pekingu jednali s čínským prezidentem. Podle dřívějších informací Macron při schůzce vyjádřil přesvědčení, že Čína dokáže Rusko "přivést k rozumu" ohledně války na Ukrajině a přiměje zainteresované strany zasednout k jednacímu stolu. S čínským prezidentem se také shodli, že jaderné zbraně musí zůstat mimo konflikt na Ukrajině, uvedl Macron po jednání v Pekingu.
Podle Macrona není v zájmu evropských států, aby se prohloubila krize kolem Tchaj-wanu. "Nejhorší by bylo si myslet, že my, Evropané, bychom měli jen následovat jiné a přizpůsobit se americkému tempu a přehnané reakci Číny," řekl deníku Macron, podle kterého se Evropané musí v zahraniční politice "vzbudit". "Naší prioritou není přizpůsobovat se agendě jiných ve všech částech světa," řekl.
Macron znovu vyzval evropské státy k posílení "strategické autonomie" kontinentu v obraně, v přístupu k moderním technologiím či v energetice, aby Evropa v těchto oblastech nezávisela na USA či Číně. Jedná se o Macronovo dlouhodobé téma. "Nechceme být závislí na ostatních v kritických oblastech," uvedl francouzský prezident, podle kterého si evropské státy tuto potřebu čím dál více uvědomují.
18. května 2026 13:31
Kallasová, Merkelová, Seagal nebo Depardieu? Evropa hledá vyjednavače pro Rusko
Související
Suej-fen-che. Město, které Západu hýbe žlučí, narušuje vliv sankcí a upevňuje rusko-čínské vazby
Trump varoval Tchaj-wan. Problém s Čínou může nastat jednoduše
Čína , válka na Ukrajině , Emmanuel Macron
Aktuálně se děje
včera
Británie oplakává zesnulou vojačku. Tragédie se stala na show ve Windsoru
včera
Detaily záchrany lebky svaté Zdislavy. Experti prozradili podrobnosti
včera
Feri si pobyt ve vězení neprodlouží. Soudce vysvětlil své rozhodnutí
včera
Stalo se před 490 lety. Král Jindřich VIII. nechal popravit svou manželku
včera
Česká diplomacie tragicky přišla o pracovníka. Zahynul v Chile
včera
Výhled počasí do poloviny června. Jeden problém se má prohlubovat
včera
MS v hokeji: Lotyšsko porazilo Německo. Slovinci nenavázali na senzaci s Čechy
včera
Suej-fen-che. Město, které Západu hýbe žlučí, narušuje vliv sankcí a upevňuje rusko-čínské vazby
včera
Svět může zažít nejsilnější El Niño v historii už letos. Letní teploty zřejmě v nadcházejících letech zlámou rekordy
Aktualizováno včera
V Praze se srazil autobus s tramvají. Aktivován traumaplán, záchranka povolala velkokapacitní vůz Fenix
včera
WHO poprvé v historii vyhlásila stav veřejného ohrožení před zasedáním. Epiemie eboly může trvat roky
včera
Putin by mohl války na Ukrajině litovat, měl říct Si Ťin-pching Trumpovi
včera
Sedmnáctá epidemie eboly vyvolává v Africe paniku. Neexistující očkování situaci dramaticky zhoršuje
včera
Ebola se šíří rychleji, než jsme odhadovali, přiznává WHO. O většině nakažených ještě lékaři neví
včera
Spojené státy prodlouží dočasné pozastavení sankcí na export ruské ropy
včera
V Británii se ve velkém začíná mluvit o návratu do EU
včera
Trump odložil plánovaný vojenský úder na Írán
včera
Prodávají své děti, aby přežili. Afghánistán se potácí na hraně hladomoru
včera
Počasí bude o víkendu letní. Teploty začnou atakovat tropickou třicítku
Aktualizováno 18. května 2026 23:02
MS v hokeji: Česko porazilo Švédsko 4:3
Po sobotní nevídané blamáži se Slovinskem, se kterým Češi poprvé v historii MS prohráli 2:3 po prodloužení, má parta trenéra Radima Rulíka jasný cíl. Odčinit tuto nečekanou porážku a naopak navázat na předešlou výhru s Dánskem. Češi se vrátili ke své původní základní sestavě ze zápasu s Dánskem, a tak se do ní vrací útočník Matěj Blümel. Oproti duelu se Slovinskem naopak zůstal mimo sestavu Jan Mandát a chyběl i Michal Kempný. V brance se objevil Josef Kořenář. Česko nakonec Švédy porazilo 4:3.
Zdroj: David Holub