Severoameričtí spojenci z Kanady a USA ve středu zachytili dva ruské a dva čínské bombardéry letící poblíž Aljašky. Jde o první případ, kdy radary zachytily Rusko a Čínu při společné operaci tak daleko na severu.
Letku dvou ruských a dvou čínských bombardérů ve středu zachytilo Severoamerické velitelství protivzdušné a kosmické obrany (NORAD). Všechny čtyři letouny zůstaly v mezinárodním vzdušném prostoru a podle prohlášení NORAD „nebyly považovány za hrozbu“. Informovala o tom americká stanice CNN.
Společné kanadsko-americké síly identifikovaly ruský bombardér TU-95 a čínský H-6. Jde o vůbec první případ, kdy čínské bombardéry vstoupily do aljašské identifikační zóny protivzdušné obrany (ADIZ). „Letadla nevstoupila do výsostného vzdušného prostoru USA ani Kanady,“ uvádí NORAD.
„Tuto aktivitu Ruska a ČLR v aljašské ADIZ nepovažujeme za hrozbu a NORAD bude nadále monitorovat aktivity konkurentů v blízkosti Severní Ameriky a reagovat na přítomnost přítomností,“ vylíčilo NORAD ve své zprávě.
ADIZ začíná tam, kde končí výsostný vzdušný prostor Kanady a USA, a je to vymezený úsek mezinárodního vzdušného prostoru, který vyžaduje pohotovou identifikaci všech letadel v zájmu národní bezpečnosti, jak přiblížilo velitelství.
Před možným výskytem čínským letadel už v tomto roce varoval v březnu šéf Severního velitelství USA generál Gregory Guillot. „Viděl jsem ochotu a touhu Číňanů působit tam nahoře. Viděli jsme je v námořní oblasti. Viděli jsme je pod rouškou technického nebo vědeckého výzkumu, ale myslíme si, že je to určitě víceúčelové. A pak očekávám, že uvidíme leteckou aktivitu v aljašské části Arktidy již v tomto roce, potenciálně,“ vylíčil tehdy s tím, že je to jeho „velká obava“.
NORAD je dvounárodní velitelství Spojených států a Kanady. Využívá vrstevnatou obrannou síť satelitů, pozemních a palubních radarů a stíhacích letounů v bezproblémové součinnosti k detekci a sledování letadel a k informování o příslušných opatřeních.
Související
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
Aktuálně se děje
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
včera
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
včera
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
včera
V Bulharsku vybuchl sklad munice. Exploze byla vidět na kilometry daleko
včera
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
včera
Zuckerbergova jachta odmítla pomoci plavidlu v nouzi
včera
Kanaďanům dochází trpělivost. Pochybují o kapacitách hasičů, požáry začínají hasit sami
včera
Ukrajinské drony zaútočily v Tatarstánu. Nálet prý trval hodiny
včera
Dostupná ložiska mizí. Severní moře se stává rájem robotů a dronů
včera
Čína kvůli mohutnému tajfunu evakuovala milion lidí
včera
Zemřel legendární spisovatel Vladimír Páral
včera
Tragédie v Praze. Při zkoušce prasklo potrubí, jeden člověk zemřel
včera
Ekonomické škody ani nespokojenost Rusů k zastavení bojů nestačí. Putin stál věří, že zvítězí
včera
Počasí aktuálně: Meteorologové varují před vedry a požáry na dalších místech
včera
Počasí láme jeden rekord za druhým. Historicky nejvyšší teploty hlásí oceány i celá Evropa
včera
Patová situace: Írán s USA mluvit nechce, trvá a podmínkách, na které Trump nepřistoupí
včera
Ztratí klíčového spojence? Netanjahu riskuje otevřený konflikt s Trumpem
včera
Teherán předložil seznam podmínek pro otevření Hormuzského průlivu. Ceny ropy rostou
včera
Netanjahu: Izrael odmítl Trumpův mírový plán pro Pásmo Gazy
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu otevřeně odmítl mírový plán pro Pásmo Gazy, který prosazuje americká administrativa. Tento krok představuje vzácný veřejný rozpor mezi židovským státem a Bílým domem, jenž se snaží urychleně dosáhnout urovnání blízkovýchodních konfliktů.
Zdroj: Libor Novák