Cyklon zabil v Barmě nejméně tři lidi, evakuace se týkala stovek tisíc osob

Vysoké vlny, vyvolané cyklonem Mocha, dnes zaplavily část barmského města Sistwei ležícího na pobřeží Bengálského zálivu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ale cyklon převážně ušetřil oblast s největším uprchlickým táborem na světě, který se nachází u města Cox's Bázár v sousedním Bangladéši. V Barmě přišli v důsledku bouře o život nejméně tři lidé.

V Barmě a Bangladéši bylo před dnešním příchodem cyklonu na pevninu preventivně evakuováno asi 400.000 osob. Bangladéšští meteorologové varovali, že cyklon Mocha by mohl být nejsilnější od bouře Sidr, která v roce 2007 zabila nejméně 3000 lidí.

Cyklon, provázený vichrem o rychlosti 180 až 190 kilometrů v hodině a v nárazech až 210 kilometrů v hodině, udeřil dnes ráno místního času na pobřeží barmského Arakanského státu. V třistatisícovém Sistwei vichr strhával střechy domů, ničil lodě, porážel pouliční lampy a sloupy elektrického vedení, uvedla armáda, která Barmě od předloňského února vládne.

Asi 20.000 obyvatel města Sistwei bylo přesunuto do budov, které stojí ve vyšších polohách a mají pevné zdi, jako jsou například kláštery, pagody či školy. Ulice a přízemí některých domů ve městě byly zatopeny a jejich obyvatelé jsou odříznuti od okolního světa. Ve většině oblasti nefunguje telefonní ani internetové spojení. "Celý sever Arakanského státu utrpěl značné škody," řekl mluvčí armády.

Agentura AP informovala o prvních úmrtích v důsledku vichru a deště v Barmě. Záchranné týmy nalezly ve východobarmském Šanském státě těla manželského páru, který zasypal sesuv půdy. Místní média rovněž informovala o úmrtí muže, kterého v Mandalajské oblasti rozdrtil spadlý strom.

Cyklon ale do značné míry ušetřil uprchlický tábor u bangladéšského města Cox's Bázár, v němž žije v provizorních obydlích kolem milionu běženců z řad muslimského etnika Rohingů, kteří utekli před pronásledováním z Barmy. "Naštěstí jsme tomu nejhoršímu unikli," prohlásil bangladéšský vládní představitel, který má na starosti uprchlickou otázku, Muhammad Šamsud Dúza. "Máme zprávy o poškozených příbytcích, ale zatím nebyli hlášeni mrtví ani zranění," dodal.

Zástupce Rozvojového programu OSN (UNDP) v Barmě Titon Mitra na twitteru napsal, že cyklon ohrožuje na dva miliony lidí a že se předpokládají rozsáhlé škody. Úřady vyzvaly rybáře, aby nevyplouvali na moře. Uzavřena byla také některá letiště v regionu.

Související

Více souvisejících

barma cyklon

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

Stadion Realu Madrid

Trnitá cesta k přestupu do Realu Madrid je u konce. Mbappé se podle médií upsal Bílému baletu

Několik posledních let se neustále spekulovalo o možném odchodu francouzského útočníka Kyliana Mbappého z Paris Saint Germain do Realu Madrid. Naposledy se o tom začalo zase mluvit minulý týden a nyní má být podle médií transfer prakticky domluven. Uskuteční se až po skončení právě probíhající sezóny 2023/24, kdy mu končí smlouva s aktuálním pařížským zaměstnavatelem a stane se tak volným hráčem.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

Poplach v sídle tajné služby. Jen pár dní nazpět varovala před Ruskem

Švédská tajná služba SÄPO musela v pátek evakuovat své sídlo ve Stockholmu poté, co se spustil poplach upozorňující na možné nebezpečí. Stalo se tak jen pár dní po zveřejnění výroční zprávy, podle které je Rusko největší bezpečnostní hrozbou pro Švédsko. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy