Další test ukrajinského obilí na Slovensku potvrdil výskyt pesticidu

I třetí vzorek ukrajinského obilí z mlýnu v Kolárove byl pozitivní na zakázaný pesticid, uvedl dnes dočasně pověřený slovenský ministr zemědělství Samuel Vlčan. Výsledky analýzy se týkaly 1500 tun ukrajinské pšenice.

Na Vlčanova slova upozornila agentura TASR. Ministr uvedl, že výsledky přišly v pondělí z referenční laboratoře z Kodaně a potvrdily jistou koncentraci pesticidu. "Našla se tam přesně ta samá látka, kterou jsme našli my. Potvrdil se tedy náš výsledek," poznamenal.

Na Slovensku však nedošlo ke kontaminaci mouky ani jiných potravin. Platí zákaz manipulace s tímto obilím. Úřady očekávají, že majitel obilí zlikviduje. "Může to být spálením, použitím v bioplynové stanici anebo na další technické zpracování," doplnil ústřední ředitel Státní veterinární a potravinové správy Jozef Bíreš. 

Česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) koncem dubna uvedla, že při prioritních kontrolách obilovin a obilných mlýnských výrobků ukrajinského původu zatím byly všechny hodnocené parametry vyhovující. Laboratorní analýzy pokračují. 

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU zvažuje dotování přepravy ukrajinského obilí. Kvůli konci dohody s Ruskem

Evropská unie vážně zvažuje, že bude dotovat přepravu ukrajinského obilí skrze území svých členských států poté, co několik z nich už dříve v letošním roce jeho dovoz zakázalo. Jedná se o Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. S těmito státy a ještě společně s Ukrajinou nyní Evropská komise dojednává konkrétní parametry a podmínky finanční podpory, uvádí polská rozhlasová stanice Polskie Radio.

Více souvisejících

obiloviny Slovensko státní potravinářská inspekce

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Zemřela Hana Brejchová, mladší z dvojice herecky nadaných sester

Den po oznámení ohledně Josefa Laufera přichází další smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřela Hana Brejchová, mladší ze sesterského dua a hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy