Nedělní atentát na ruského blogera v Petrohradu naplánovaly ukrajinské rozvědky v součinnosti se spolupracovníky vězněného ruského opozičního představitele Alexeje Navalného, tvrdí podle agentury Interfax ruský protiteroristický výbor (NAK). Ředitel Navalného Fondu boje proti korupci zapojení lidí kolem vězněného opozičníka do atentátu odmítl. Bloger Vladlen Tatarskij zemřel v neděli při explozi v petrohradské kavárně, prezident Vladimir Putin mu dnes posmrtně udělil vyznamenání. Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov zavraždění Tatarského označil za teroristický čin a uvedl, že za ním pravděpodobně stojí Kyjev. Ruské úřady v souvislosti s útokem zadržely ženu.
"Teroristický čin, který se odehrál 2. dubna (v neděli) v Petrohradu a byl namířen proti známému novináři Vladlenu Tatarskému, naplánovaly ukrajinské rozvědky se zapojením agentů z řad osob, které spolupracují s takzvaným Fondem boje proti korupci Navalného," citovala agentura Interfax prohlášení NAK. Protiteroristický výbor zároveň uvedl, že také Darja Trepovová, kterou dnes zadržely úřady v souvislosti s úmrtím Tatarského, je Navalného aktivní podporovatelkou.
Ředitel Fondu boje proti korupci Ivan Ždanov jakékoli zapojení své organizace do atentátu odmítl. "Tomu se opravdu nevěnujeme ... Propagandistu jednoduše odstranili sami lidé z FSB (ruské tajné služby, pozn. ČTK). Dělají to od roku 2014, vesele vraždí a tráví jeden druhého," komentoval případ na sociálních sítích Ždanov. Navalného Fond boje proti korupci ruské úřady v roce 2021 označily za extremistický a zakázaly jeho činnost.
Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina se s odkazem na NAK o atentátu vyjádřil jako o teroristickém činu a hovořil o možném zapojení Ukrajiny. "Jsou data, soudě podle vyjádření NAK, že do naplánování tohoto teroristického činu mohou být zapojeny ukrajinské rozvědky," uvedl podle agentury TASS mluvčí Kremlu.
Bloger Tatarskij, vlastním jménem Maxim Fomin, zahynul při výbuchu v kavárně během takzvaného vlasteneckého večera. Vyšetřovatelé se podle agentury Interfax domnívají, že se tak stalo poté, co mu žena dala jako dárek sádrovou sošku. Podle prvních zpráv bylo v této sošce patrně ukryté po domácku vyrobené výbušné zařízení. Podle ruských úřadů utrpělo při výbuchu zranění dalších asi 30 osob. Petrohradský informační portál Fontanka zveřejnil fotografie, které údajně zachycují ženu chvíli po předání sošky.
Prezident Putin v dnes vydaném dekretu udělil Tatarskému posmrtně Řád za statečnost. Stejné vyznamenání obdržela - rovněž posmrtně - dcera ultranacionalistického ruského ideologa Alexandra Dugina Darja Duginová, která zahynula loni v srpnu při explozi svého vozu. I tento útok přisoudily ruské úřady ukrajinským tajným službám.
Čtyřicetiletý Tatarskij měl na svém profilu na síti Telegram 560.000 sledujících a byl podporovatelem ruské invaze na Ukrajinu. Měl vazby na žoldnéřskou Wagnerovu skupinu, Kreml, vedení separatistické Doněcké lidové republiky i ruské nacionalisty, kteří ovládají informační prostor v Rusku od začátku války proti Ukrajině.
Související
Navalného kult přežívá: O co jde opozici? Chce, aby Rusko bylo konečně normální
Otrávili Rusové Navalného zcela novou látkou? Odhalení Navalné přináší víc otázek než odpovědí
Alexej Navalnyj , Vladlen Tatarskij , Rusko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
před 2 hodinami
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
před 2 hodinami
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
před 3 hodinami
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
před 4 hodinami
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
před 4 hodinami
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
před 4 hodinami
Češi více investují do bezpečnosti a estetiky bydlení. Moderní vchodové dveře do domu jsou toho důkazem
před 5 hodinami
Evropa by měla být Trumpovi vděčná, prohlásil v Davosu Rutte
před 5 hodinami
Nejprestižnější skupina v historii, říká Trump o Radě míru. Kdo do ní už vstoupil?
před 6 hodinami
Evropská unie pozastavila schvalování klíčové obchodní dohody s USA. Británie hrozí Trumpovi odvetnými cly
před 7 hodinami
Doba lichocení Trumpovi definitivně skončila. Evropa musí odpovědět silou, vyzval bývalý šéf NATO
před 8 hodinami
Do Davosu dorazil nečekaný dopis. Stovky milionářů a miliardářů požadují vyšší zdanění superbohatých
před 9 hodinami
Bessent dorazil do Davosu. Seďte a čekejte na Trumpa, vmetl evropským lídrům
před 10 hodinami
Může Trump skutečně získat Grónsko? Cesta k akvizici je mnohem složitější, než se zdá, ve hře jsou i jiné možnosti
před 10 hodinami
Letadlo s Trumpem mířící do Davosu se kvůli poruše muselo vrátit
před 12 hodinami
Výhled počasí na příští týden. Zima se otěží nepustí
včera
Policie odhalila detaily případu, který se má týkat zápasníka Vémoly
včera
Reshtenko se postaral o první krasobruslařskou medaili pro Česko z ME po 13 letech
včera
Polární záře podruhé. Šance je i dnes, upozornili meteorologové
včera
Na ME v rychlobruslení zajela Zdráhalová životní výkony. Ke stříbru přidala i zlato
Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová má za sebou životní výkony a jen necelý měsíc před začátkem Zimních olympijských her v Miláně a Cortině d´Ampezzu. Na mistrovství Evropy v Polsku totiž nejprve v sobotu získala na trati dlouhé 1500 metrů stříbrnou medaili, aby pak tento svůj výkon v neděli přebila zlatou medailí na trati dlouhé 1000 metrů.
Zdroj: David Holub