Po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách se otázka evropské ekonomiky stala ještě urgentnější. Mario Draghi, bývalý šéf Evropské centrální banky (ECB), který před začátkem neformálního zasedání Evropské rady v Budapešti připomněl potřebu reformy evropské ekonomiky, vyjádřil obavy, že Evropa zaostává za USA v mnoha oblastech, včetně produktivity a hospodářského růstu.
V zářijové zprávě varoval, že evropská konkurenceschopnost je ohrožena, a po Trumpově vítězství se tyto obavy ještě zesílily.
Draghi zdůraznil, že po volbách v USA je potřeba jednat s větší naléhavostí, než tomu bylo před týdnem. Varoval, že nové americké politické prostředí bude mít významný dopad na vztahy mezi USA a Evropou, přičemž ne všechny změny budou nutně negativní.
Příchod Trumpa do Bílého domu může podle něj vést k velkým změnám ve způsobu, jakým USA budou přistupovat k obchodním a technologickým otázkám. Pro Evropu to znamená nutnost zvýšit investice do produktivity, což bude klíčové pro udržení konkurenceschopnosti v globálním měřítku.
Draghi, který je zároveň bývalým premiérem Itálie, dále uvedl, že Amerika pod Trumpovým vedením pravděpodobně podpoří svůj technologický sektor, ve kterém Evropa zaostává. Evropské ekonomiky se budou muset zaměřit na inovace a zvýšení produktivity, aby zachovaly krok s americkým technologickým pokrokem. Draghi zdůraznil potřebu kolektivního evropského přístupu k ochraně tradičních průmyslových odvětví, která jsou klíčová pro export do USA.
Z tohoto pohledu se na zasedání Evropské rady ve středu a čtvrtek v Budapešti soustředí na otázku, jak se vyrovnat s rostoucí konkurencí, zejména v technologickém a průmyslovém sektoru. Draghi vyzval k jednotnému přístupu, aby evropské státy mohly společně čelit výzvám, které přinese změna v americké administrativě.
Neformální summit v Budapešti, který byl uspořádán pod maďarským předsednictvím Rady EU, je jedním z několika kroků, jakým evropské lídry reagují na rostoucí tlak globální konkurence a technologického vývoje. V rámci tohoto setkání se diskutovalo o tom, jak posílit konkurenceschopnost evropského hospodářství a jak připravit Evropu na výzvy, které přinese nový americký prezident.
Související
Trump změnil světový řád. Evropa poprvé v historii zůstala úplně sama, varuje Draghi
EU má už jen tři možnosti. Jednou z nich je rozpad, varuje bývalý guvernér ECB
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Babiš přirovnal Sáncheze k Merkelové. Španělsko by vyloučil ze Schengenu
před 50 minutami
Tropické počasí se na několik dní vrací. Od čtvrtka se očekává změna
před 1 hodinou
Násilný čin na Mostecku. Aktéry dva muži, jsou vážně zranění
před 2 hodinami
Kuba se opět ponořila do tmy. Problémy místních rozhodně nekončí
před 2 hodinami
Irsko se rozloučí s Glenem Hansardem. Pohřeb v katedrále bude zítra
před 3 hodinami
Trump oznámil nové kolo diplomatických rozhovorů s Íránem
před 5 hodinami
Počasí se příští víkend ustálí, bude teplo, ale bez tropů
včera
Ukrajina provedla další útok na logistické centrum největšího ruského prodejce Wildberries
včera
Britské zemědělství je kvůli počasí v hluboké krizi. Bude chybět jídlo, varují farmáři
včera
Trump opět blafoval? Tvrdí, že údery odvolal kvůli prosbám Teheránu o dohodu, podle Íránu je to lež
včera
ISW: Rusko veřejnosti lže. Za minimální posun na frontě platí enormními lidskými ztrátami
včera
Lesní požáry zasáhly i Řecko. Při hašení se srazily dvě helikoptéry
včera
Detaily výbuchu v Moskvě: Bombu do restaurace přinesla žena, mezi mrtvými je jeden z hostů
včera
Trump znepokojil svět. Kvůli válce s Íránem varuje před návratem Velké hospodářské krize
včera
Právo na opravu je tady. Rozbité spotřebiče už nemusíte vyhazovat, výrobci je musí opravit
včera
Ukrajina sestřelila od začátku války téměř půl milionu ruských raket a dronů
včera
Nůžky se rozevírají. Kongo čelí masivnímu šíření eboly, Uganda hlásí úspěšné zvládnutí nákazy
včera
Bílý dům se opřel do Sáncheze. Pokud chcete proti Španělsku zakročit, podpoříme vás, vzkázal Evropě
včera
Trump: Odvolal jsem úder proti Íránu. Měl být tak silný, že ho svět nezažil od konce druhé světové
včera
Počasí: Extrémní teploty budou pokračovat, vlna veder se příští týden vrátí
Českou republiku čeká v nadcházejícím týdnu tropické počasí doprovázené vysokou zátěží teplem a místy i bouřkovou činností. Extrémní teploty vyvrcholí v první polovině týdne, v dalších dnech pak přejdou v mírnější ochlazení.
Zdroj: Libor Novák