Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy.
"Izrael není jenom vrah, ale také zloděj. Nesmíme nechat Izrael opět okupovat Gazu," prohlásil Erdogan podle agentury Anadolu. Zdůraznil, že Pásmo je palestinským územím, náleží Palestincům a musí to tak zůstat navždy.
Turecko je podle hlavy státu připravené být garantem mírových jednání mezi Izraelem a Palestinou. Izraelského premiéra Netanjahua zároveň označil za řezníka z Gazy. Erdogan také řekl, že na Západě se islamofobie šíří jako epidemie.
Erdogan už v minulém týdnu řekl generálnímu tajemníkovi OSN Antóniu Guterresovi, že se Tel Aviv musí zodpovídat z válečných zločinů v Pásmu Gazy před mezinárodním soudem. Už v předchozím listopadovém projevu v parlamentu navíc neváhal označit Izrael za teroristický stát.
V Pásmu Gazy došlo po předchozím příměří k obnovení bojů. Izraelská armáda přes noc na dnešek podnikla údery proti zhruba dvěma stovkám cílů v Pásmu Gazy. Do útoků se zapojilo letectvo i námořnictvo.
Netanjahu během nedávné přestávky v bojích zmínil tři cíle války, jimiž jsou eliminace Hamásu, návrat všech rukojmích a jistota, že Gaza už nikdy nebude představovat nebezpečí pro Izrael. "Budeme pokračovat do konce, do vítězství. Nic nás nezastaví. Jsme přesvědčeni, že máme sílu a vůli nutnou pro dosažení všech cílů války," prohlásil.
Související
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
Istanbulem otřáslo zemětřesení. Oběti nejsou, promluvil Erdogan
Recep Tayyip Erdogan , Benjamin Netanjahu , Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) , válečné zločiny
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Lepší penzijko. Vláda schválila změny ve spoření na důchod
před 1 hodinou
Tři děti utrpěly zranění při nehodě na D2. Policie apeluje na řidiče
před 3 hodinami
Jak se ledovec promění ve smrtící vlnu z bahna a vody? Odborník vysvětlil, co se stalo v Nepálu
před 4 hodinami
Z Ruska přišel nečekaný návrh: Udržujme s NATO dialog, abychom zabránili neúmyslné válce
před 5 hodinami
Počasí: Na Česko se ženou silné bouřky. V jednom kraji mohou být podle meteorologů extrémní
před 5 hodinami
Jsou v pasti a nemohou z ní ven. Cesta šéfa CIA do Kremlu ukázala, co mají Trump a Putin společného
před 7 hodinami
Může Trump svévolně přejmenovat jezero? Pro své vlastní potřeby ano, jinde se nic nemění
před 8 hodinami
Co způsobilo tragické záplavy v Nepálu? Vyšetřovatelé mají první teorii
před 9 hodinami
Počty mrtvých po katastrofálních záplavách dál rostou. Čína kvůli obavám z provalení jezera zastavuje záchranné práce
před 10 hodinami
Norský král Harald V. zemřel
před 11 hodinami
Trump nařídil změnit název jezera Ontario na Americké jezero. Zvažuje přejmenování Atlantského či Tichého oceánu
před 13 hodinami
Počasí dnes: V Česku hrozí velmi intenzivní bouřky
včera
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
včera
Babiš jednal s předsedou Evropské rady Costou. Řešili spolu peníze
včera
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
včera
Česko čeká zatmění Měsíce. Bude výrazné, lákají astronomové
včera
Írán pohrozil útokem na Bulharsko
včera
Zemřel Ratko Mladić. "Bosenský řezník" byl jedním z největších válečných zločinců 20. století
včera
Norský král Harald je hospitalizován ve vážném stavu. Rodina se sjíždí do nemocnice, politici ruší program
včera
Soud v USA stanovil datum zahájení procesu se strůjci 11. září
Vojenský soudce ve Spojených státech stanovil datum zahájení soudního procesu s Chálidem Šajchem Muhammadem a třemi dalšími muži obviněnými ze zosnování teroristických útoků z 11. září 2001. Proces byl naplánován na 5. června 2028, což je o 18 měsíců později, než navrhovala obžaloba. Původně požadovala začátek již v lednu 2027.
Zdroj: Libor Novák