EU má nový cíl pro boj s extrémním počasím. Jenže vůbec neví, jak ho dosáhnout

Evropská komise plánuje navrhnout nový klimatický cíl: do roku 2040 snížit emise skleníkových plynů o 90 % oproti úrovním z roku 1990. Cíl by měl být nejen ambiciózní, ale i realistický z hlediska politických možností. Jak uvedla místopředsedkyně Komise pro klima Teresa Ribera v rozhovoru pro Politico, klíčové bude najít cestu, jak tohoto cíle dosáhnout bez ohrožení jednoty Evropské unie.

„Držíme se 90 %, ale otázkou je, jak se k tomu dostaneme konkrétními opatřeními,“ řekla Ribera. Její tým připravuje návrh ve spolupráci s eurokomisařem pro klima Wopkem Hoekstrou. Oba vycházejí z doporučení vědeckých poradců EU, ale návrh byl kvůli tlaku členských států a europarlamentu v březnu odložen. Komise nyní hledá kompromisy, které by umožnily širší podporu.

Jedním z možných řešení má být zavedení mezinárodních uhlíkových kreditů. Státy by si díky nim mohly započítávat i emise snížené financováním projektů mimo EU. Takový krok by znamenal odklon od dosavadního přístupu, který požadoval snižování emisí výhradně na území Unie.

Ribera však upozornila, že tyto ústupky nesmí oslabit domácí opatření. „Nemůžeme dopustit, aby tyto flexibility znamenaly, že EU přestane cokoliv dělat. To by byl špatný signál,“ uvedla.

Součástí připravovaného balíčku by měl být i rámcový plán pro rok 2035. Ačkoliv tento cíl nebude právně závazný, je očekáván v rámci Pařížské dohody. EU svůj návrh zatím nepředložila, přestože původní termín vypršel v únoru. Konečný termín je stanoven na září.

Ribera vyjádřila znepokojení nad tím, že klimatická změna mizí z veřejné debaty. „Nejvíc mě překvapuje ticho. O klimatu se téměř nemluví,“ řekla. Média podle ní téma zanedbávají a politické sdělení chybí.

Na příkladu Spojených států pod vedením prezidenta Donalda Trumpa popsala, jak lze klimatické téma zcela vytlačit z veřejného prostoru. „Ruší se výzkumné programy, mazají se klimatická data, o problému se nesmí mluvit. To je šokující,“ poznamenala.

Ribera upozornila i na rostoucí útoky na vědce, neziskové organizace a politiky, kteří se snaží o řešení klimatických otázek. „Každý, kdo upozorní na problém, je dnes označován za aktivistu nebo extrémistu. I slovo ‘zelený’ se stalo terčem útoků,“ uvedla.

Navzdory odporu některých členských států a sílící politické polarizaci chce Ribera udržet EU v roli globálního lídra. „Musíme být majákem v klimatických jednáních. Máme šanci dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Nechci, aby mi moje děti vyčítaly, že jsme neudělali dost,“ prohlásila.

Podle předběžné analýzy, kterou Komise plánuje zveřejnit ve středu, je EU zatím na dobré cestě ke splnění cíle pro rok 2030 – tedy snížení emisí o 55 %. Z dosud hodnocených 24 národních plánů vyplývá, že Unie směřuje k 54 %.

Ribera ale upozornila, že úspěch klimatické politiky nestojí jen na číslech. „Pragmatismus je v pořádku, ale nesmí vést k prázdným frázím,“ zdůraznila. Na závěr připomněla, že změna klimatu není ideologická záležitost: „Jde o život a smrt. Buď budeme jednat, nebo necháme rozhodnout přírodu za nás.“ 

Související

Volodymyr Zelenskyj na summitu EU. (6. března 2025).

Summit Evropské unie průlom nepřinesl. Maďarsko a Slovensko se přesvědčit nepodařilo

Summit Evropské unie v Bruselu nepřinesl očekávaný průlom v klíčových otázkách finanční pomoci pro Ukrajinu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj neskrýval svou hlubokou frustraci z patové situace, která nastala v důsledku trvajícího veta Maďarska a Slovenska. Ve svém projevu k Evropské radě zdůraznil, že zpoždění v dodávkách pomoci přímo ohrožuje životy a stabilitu jeho země.
Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

BBC: Evropská unie se nepoučila. Zaspala a probudila se v další energetické krizi

Evropská unie se ocitla v dalším energetickém šoku, který silně připomíná krizi z roku 2022. Tehdy, po zahájení ruské invaze na Ukrajinu, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová hřímala proti manipulacím s trhem a slibovala odklon od nespolehlivých partnerů. O čtyři roky později však Evropa zjišťuje, že se nepoučila. Současný konflikt na Blízkém východě a uzavření Hormuzského průlivu odhalily, že kontinent pouze vyměnil jednu závislost za druhou.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Klimatické změny

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Norská princezna Mette-Marit (autor fotky: Frankie Fouganthin)

Norská princezna zápasí s vážnou nemocí. Čeká ji transplantace

Jedna z evropských královských rodin se obává o svou prominentní členku. Zdravotní stav norské korunní princezny Mette-Marit, která se dlouhodobě potýká s chronickou plicní fibrózou, se znovu zhoršil. Informoval o tom web Topky.sk, který se odvolává na zahraniční zpravodajské agentury. 

před 1 hodinou

Andrej Babiš

Babiš vyzval zbrojařské firmy k maximálnímu zabezpečení areálů

Premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s vyšetřováním pátečního požáru v Pardubicích vyzval zbrojařské firmy, aby své areály co možná nejlépe zabezpečily. V případu panuje podezření ze spáchání teroristického útoku. Stupeň ohrožení terorismem se pro tuto chvíli nemění a zůstává na druhém ze čtyř. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Modžtaba Chámeneí

Nový vzkaz mladého Chameneího. Otce označil za mučedníka

Nový íránský duchovní vůdce Modžtaba Chameneí se znovu ozval. U příležitosti oslav perského nového roku zveřejnil obsáhlý vzkaz, který odvysílala státní televize. Vrací se v něm k úmrtí svého otce. Zároveň tvrdí, že Írán neútočil na Turecko a Omán. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Chuck Norris

Zemřel legendární akční herec Chuck Norris

Z USA dorazila zpráva, které se nechce moc věřit. Ve věku 86 let zemřel legendární akční herec Chuck Norris. O úmrtí informovala jeho rodina. Norrise, který v březnu oslavil 86. narozeniny, dobře znali i čeští televizní diváci. 

před 6 hodinami

Donald Trump

Budeme si pamatovat, že jste zbabělci, vzkázal Trump členům NATO

Americký prezident Donald Trump se opět pustil do členských zemí NATO kvůli jejich neochotě pomoci se znovuotevřením Hormuzského průlivu. Trump obvinil spojence ze zbabělosti. Podle jeho slov se nechtějí zapojit ani v okamžiku, kdy je válka na Blízkém východě v podstatě vyhraná. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Jak se zbavit závislosti na Hormuzském průlivu? Netanjahu navrhuje vybudování potrubí přes Arabský poloostrov

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve svém projevu k národu i mezinárodnímu společenství zdůraznil, že probíhající válka s Íránem bude trvat tak dlouho, „dokud to bude nutné“. Ve spolupráci se Spojenými státy se Izrael podle jeho slov soustředí na tři klíčové cíle: úplnou likvidaci íránského jaderného programu, zničení arzenálu balistických raket dříve, než je Írán stihne ukrýt hluboko pod zem, kde by byly imunní vůči leteckým úderům, a vytvoření podmínek pro to, aby íránský lid mohl získat zpět svou svobodu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy