Berlín - Piloti německých aerolinek Lufthansa zahájili dnes v 08:00 stávku za zachování důchodového programu. Stávka potrvá do 23:00 SELČ a postihne dálkové lety z Frankfurtu nad Mohanem. Lufthansa kvůli stávce zrušila 25 párů spojů, většina plánovaných letů se ale uskuteční.
Stávka zasáhne lety z Frankfurtu do Severní Ameriky a do Asie. Z logistických důvodů zrušila Lufthansa už několik pondělních letů z USA do Německa, odvolán je také jeden středeční let z Dubaje do Frankfurtu.
Většinu spojů ale aerolinky zachovaly, v době stávky odstartuje z Frankfurtu 37 dálkových letů. Pilotovat je budou ti z pilotů, kteří nejsou členy odborového svazu Vereinigung Cockpit (VC), a členové vedení Lufthansy, kteří mají pilotní licence.
Během prvních dvou hodin stávky byla situace na frankfurtském letišti podle televizních záběrů klidná. Netvořily se fronty a nedocházelo ani k žádným konfliktům mezi cestujícími a zaměstnanci Lufthansy u odbavovacích přepážek. "Je dobře, že to tak je, protože jsme nechtěli zasáhnout cestující, ale našeho zaměstnavatele," řekl agentuře DPA Markus Wahl ze svazu VC.
Vedení Lufthansy se cestujícím za potíže omlouvá, vinu za narušení dopravy podle aerolinek nesou výhradně odbory pilotů. "Odbory, které zastupují kolem 5000 zaměstnanců, bezohledně prosazují svoje požadavky a nejsou ochotny hledat kompromis, přestože jejich neústupnost může ohrozit značnou část ze 120.000 pracovních míst u Lufthansy," řekla v televizi n-tv mluvčí aerolinek Barbara Schädlerová.
Související
Lufthansa kvůli cenám paliva ruší 20 000 letů. Počítejte se zdražením, varují další aerolinky
Manželka ředitele Lufthansy měla na dovolené na Sicílii zabít ženu
Lufthansa , stávka , letadla, letectví
Aktuálně se děje
včera
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
včera
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
včera
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
včera
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
včera
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
včera
Taxikář střílel v Poleradech. Pro raněného letěl vrtulník, případ řeší policie
včera
Medardovské počasí dorazí se zpožděním, potvrdili meteorologové
včera
Kuba je na suchu. Ropná blokáda USA nechala zemi v kritickém stavu
včera
Čína devastuje evropský chemický průmysl. Zasáhněte, než bude pozdě, žádají firmy EU
včera
Počet mrtvých po zemětřesení na Filipínách překročil tři desítky
včera
Trump vyzval Írán a Izrael k okamžitému zastavení palby. Ukončili jsme operaci, reagoval Teherán
včera
Obama byl zděšen, Washington měl Londýn za neschopný. Nová kniha odhaluje, jak USA reagovaly na brexit
včera
EU slaví, Rusko zuří. V Arménii zvítězila ve volbách vládnoucí proevropská strana
včera
Pavel z jednání vlády po pár minutách odešel. Povede delegaci na OSN
včera
Si Ťin-pching dorazil na návštěvu Severní Koreje. Experti vysvětlují, proč přiletěl za Kimem
včera
Zelenskyj se sešel s evropskými lídry. Definovali pět základních podmínek pro příměří
včera
Netanjahu Trumpa neposlechl. Izraelská armáda zahájila bombardování Íránu
včera
Filipíny zasáhlo silné zemětřesení. Počet mrtvých roste
včera
Počasí se příští víkend ochladí, mohou se objevit deště i bouřky
7. června 2026 21:44
Arménci dali Rusku košem. Ve volbách jasně vyhrává strana premiéra Pašinjana, ukazují odhady i první výsledky
V arménských parlamentních volbách přesvědčivě vede vládnoucí strana Občanská smlouva současného premiéra Nikola Pašinjana. Podle prvních odhadů výsledků zveřejněných bezprostředně po uzavření volebních místností získalo premiérovo uskupení 56,7 procenta hlasů. Hlavní opoziční blok Silné Arménie vedený rusko-arménským oligarchou Samvelem Karapetjanem výrazně zaostal, když podle těchto prognóz obdržel pouhých 17,5 procenta hlasů. Oficiální předběžné výsledky plánuje Ústřední volební komise zveřejnit v pondělí.
Zdroj: Libor Novák