Paříž - Teroristický útok na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo je pouze začátek. To tvrdí Islámský stát, který se dnes k masakru přihlásil. Podle odborníka se ale může jednat pouze o propagandu. EU přesto nechce dál riskovat a chystá nový plán boje proti terorismu.
"Začali jsme s operací ve Francii, za kterou přejímáme odpovědnost," uvedl prý radikální duchovní Abú Saád Ansarív páteční modlitbě v mešitě v severoiráckém Mosulu
"Zítra to bude Británie, USA a další," dodal. Hrozba je prý určena všem zemím, které se podílí na koalici, která podniká letecké údery na pozice Islámského státu v Iráku a Sýrii.
Podle bývalého vysokého důstojníka americké armády Thomase McInerneyho, kterého citoval deník The Washington Post, může být přihlášení k zodpovědnosti ze strany IS pouhou propagandou a nemusí vůbec odrážet pravý stav věcí.
EU chystá nový boj s terorismem
"Evropská reakce na nynější teroristickou krizi ve Francii nebude ovlivněna strachem, ale naopak bude vedena rozumem," řekl dnes novinářům mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas.
Dále podotkl, že do Paříže je na neděli pozván americký ministr spravedlnosti Eric Holder a též evropský komisař pro otázky migrace a vnitra Dimitris Avramopulos. Podle mluvčího, který zdůraznil, že jednání nebude mít formát pravidelné schůzky ministrů vnitra EU, je to nyní první příležitost o problematice jednat. Hovořit o detailech by prý však bylo předčasné.
Evropská komise jako celek v tyto dny zahajuje v Rize půlroční lotyšské předsednictví EU. Šéf komise Jean-Claude Juncker v první reakci bez dalšího upřesnění sdělil, že hodlá "v příštích týdnech" navrhnout členským zemím EU nový program boje proti terorismu.
Donald Tusk, stálý předseda unijních summitů, dnes v Rize zdůraznil, že problematice terorismu se budou věnovat lídři zemí unie na své neformální schůzce v únoru v Lotyšsku.
Související
V Paříži začal odvolací soud se muži odsouzenými za napomáhání s útoky na Charlie Hebdo
Francie si připomněla oběti útoku na redakci Charlie Hebdo
Teroristické útoky ve Francii: na redakci týdeníku Charlie Hebdo (7. ledna 2015) a košér obchod (8. ledna 2015) , Islámský stát (IS) , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kreml plánuje provedení krvavé provokace pod falešnou vlajkou, varuje Kyjev
před 2 hodinami
Venezuelské bezpečnostní složky zadržely pět amerických občanů. Drží je jako rukojmí
před 3 hodinami
Pokud začnete do protestujících střílet, jsme v pohotovosti, pohrozil Trump Íránu
před 4 hodinami
Ukrajinský dronový útok v Rusku údajně zabil desítky lidí. Kyjev to popírá
před 5 hodinami
Ukrajinci nacházejí způsoby, jak se vyrovnat s výpadky proudu kvůli ruským útokům
před 7 hodinami
Trump si ředí krev. Užívá výrazně vyšší dávky léků, než mu stanovili lékaři
před 8 hodinami
Předpověď počasí do konce týdne. Na horách může připadnout další sníh
včera
Trumpova dobrá zpráva. Prezident se raduje, že Clooney získal francouzský pas
včera
Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno
včera
Pohonné hmoty už zlevňovaly jen nepatrně. Expert řekl, co přinese tento rok
Aktualizováno včera
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
včera
Tradice pokračuje. Hrad prozradil termín oběda prezidenta s premiérem
včera
První den se jezdí za nové ceny. Dálniční známky podražily
včera
Nikdy to nevedlo k dobrým výsledkům, řekl Fiala po projevu premiéra Babiše
včera
Svátky v roce 2026. Češi se mohou těšit na několik prodloužených víkendů
včera
Počasí naplnilo očekávání. Napadlo až 20 centimetrů sněhu, stále platí výstrahy
včera
Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval
včera
Babiš slíbil, že vláda bude řešit problémy lidí. Mír označil za povinnost vůči dětem
včera
Zemřel známý herec Pavel Nečas
včera
Rusové ukázali mapu údajného útoku na Putina. Trump udělal překvapivou věc
Ukrajinci vypustili drony, které podle neověřeného tvrzení ruské strany zaútočily na rezidenci prezidenta Vladimira Putina, ze Sumské a Černihivské oblasti, tvrdí Moskva. Americký prezident Donald Trump zároveň udělal něco, čímž naznačil, že Kremlu tentokrát nevěří.
Zdroj: Lucie Podzimková