Kodaň - Tři lidé zahynuli a pět dalších utrpělo zranění při dvou střeleckých útocích a následném zásahu policie v dánské metropoli Kodani. Terčem prvního násilného činu se v sobotu stala umělecká kavárna, kde se konala debata o svobodě slova, již pořádal švédský kreslíř kritizovaný muslimy za karikatury proroka Mohameda.
Dánská policie v noci na dnešek dopadla a zastřelila muže odpovědného údajně za smrt dvou lidí a zranění dalších pěti při útocích v metropoli Kodani, z nichž jeden byl před synagogou. Oznámil to dánský policejní mluvčí. Pachatel podle policistů jednal nejspíš osamoceně, žádné další komplice neměl. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na útok vyzval evropské Židy k vystěhování do Izraele.
Dánské úřady zatím nevydaly žádné informace o totožnosti zastřeleného muže, který má údajně útoky na svědomí. Připouštějí ale, že se pokoušel napodobit lednový masakr v Paříži, kde teroristé zaútočili na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo a na prodejnu židovských rituálních potravin.
Policie ale dnes odpoledne zřejmě v souvislosti s útoky provedla razii v kodaňské internetové kavárně a zatkla dvě osoby. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na události vyzval evropské Židy k vystěhování do Izraele.Dánská televize uvedla, že údajný pachatel byl policii znám kvůli jeho vazbám na zločinecké gangy. Jeho jméno policie nezveřejnila.
"Dánsko zasáhl teror," prohlásila dnes dánská premiérka Helle Thorningová-Schmidtová. "Neznáme zatím motiv, ale jsme si vědomi, že existují síly, které chtějí Dánsko poškodit. Chtějí zablokovat svobodu projevu," varovala.
Dánská královna Margrethe vyzvala Dány, aby drželi spolu. "Je důležité, abychom v tak obtížné situaci drželi pospolu a chránili hodnoty, na nichž je Dánsko postaveno," prohlásila podle agentury Ritzau panovnice.
Ostrá reakce Izraele
Ostrou reakci vyvolaly kodaňské události v Izraeli. Premiér Benjamin Netanjahu dnes před schůzí vlády prohlásil, že jeho kabinet hodlá podnítit "masivní vystěhovalectví" evropských Židů do Izraele.
"Židé jsou znovu vražděni jen proto, že jsou Židé. Tato vlna útoků bude pokračovat, stejně jako vražedné antisemitské útoky. Židé si zaslouží bezpečí v každé zemi, ale my říkáme našim židovským bratrům a sestrám, že jejich domovem je Izrael," sdělil Netanjahu. Reagoval tak na informace, že jednou z obětí kodaňských atentátů je mladý Žid.
Útoky odsoudili i další světoví politici včetně britského premiéra Davida Camerona a německé kancléřky Angely Merkelové, ale také například Saúdská Arábie. "Střelba v Kodani je šokujícím útokem na svobodu slova a vyznání," prohlásil Cameron. Merkelová telefonicky hovořila s dánskou premiérkou a odsoudila "pohrdání lidskou důstojností". Účast se zraněnými a s rodinami obětí vyjádřil i český premiér Bohuslav Sobotka.
Terčem prvního násilného činu se v sobotu stala umělecká kavárna, kde se konala debata o svobodě slova, kterou pořádal švédský kreslíř Lars Vilks, kritizovaný muslimy za karikatury proroka Mohameda. Útok byl zaměřen proti diskusi o hranicích svobody projevu. O život přišel pětapadesátiletý civilista, tři policisté utrpěli zranění. Vilks, jenž vyvázl nezraněn, byl dlouhodobě terčem výhrůžek kvůli kontroverzním karikaturám proroka Mohameda s tělem psa z roku 2007.
Obětí sobotní střelby je podle Dánského filmového institutu pětapadesátiletý režisér dokumentárních filmů Finn Nörgaard, jenž pracoval pro dánskou televizi. V roce 2008 natočil například snímek Le Le o vietnamských přistěhovalcích v Dánsku.
Související
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
Akt antisemitismu otřásl Austrálií. Pro násilí u nás není místo, řekl Albanese
Terorismus , dánsko , Lars Vilks (karikaturista)
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Čech vězněný ve Venezuele byl propuštěn, oznámil Macinka. Letí pro něj speciál
před 1 hodinou
Íránský režim nedokáže po brutálním potlačení protestů udržet kontrolu, varuje známý filmař
před 1 hodinou
Trump dostal od Machadové Nobelovku za mír. Výbor pro udílení cen obratem zareagoval
před 2 hodinami
Trump se chystal na "nevyhnutelný" útok na Írán. Proč jej nakonec odvolal?
před 3 hodinami
Počasí do konce týdne. Meteorologové upozornili na tři jevy
Aktualizováno včera
Sněmovna potvrdila Babišově vládě mandát. Vyslovila jí důvěru
včera
Klempíř připustil zrušení koncesionářských poplatků. Vidí to na příští rok
včera
Jiří Ovčáček figuruje v plánech hnutí ANO. Poslanci ho navrhují do jedné z rad
včera
Wikipedie vznikla před 25 lety. Co o ní (ne)víte?
včera
Počasí v Česku změní ráz. Meteorologové prozradili podrobnosti
včera
Feri si má odsedět i zbytek trestu. V očích soudu se zatím nepolepšil
včera
V Íránu umírají občané Kanady i humanitární pracovníci. G7 hrozí sankcemi
včera
Trump se dnes v Bílém domě setká s Machadovou
včera
Vesmírný štít bez nutnosti anexe? Trump ke své „Zlaté kopuli“ Grónsko nepotřebuje
včera
Prezident Pavel potají dorazil na Ukrajinu
včera
Ukrajina přiznává krizi v armádě: 200 tisíc vojáků dezertovalo, další miliony se vyhýbají odvodu
včera
Evropa posílá vojáky do Grónska. Trumpovi ustoupit nehodlá
včera
Trump stáhl z pohotovosti strategické bombardéry. Zabíjení demonstrantů v Íránu podle něj skončilo
včera
Nevyzpytatelné počasí pokračuje. Meteorologové avizují víkendové varování
včera
Sněmovní maraton nebere konce. Babiš během interpelací ostře útočil na Piráty
Ani po dvou dnech vyčerpávající debaty, která probíhala v úterý a ve středu, se poslanci stále nepropracovali k samotnému hlasování o důvěře nové vládě Andreje Babiše. Na řečnické listině zůstává zapsáno přes dvacet zákonodárců, kteří chtějí v rozpravě vystoupit. Ačkoliv se původně očekávalo, že by k rozhodujícímu aktu mohlo dojít během čtvrtečního večera, ve hře zůstává i varianta, že se schůze protáhne až do pátku.
Zdroj: Libor Novák