Jsou tu čarodějnice: Poslední nešťastnici upálili teprve před 65 lety

Brusel - Pálení čarodějnic je v dnešní době oblíbenou kratochvílí. Vždy v poslední dubnový den se na postavených hranicích upalují pomyslné čarodějnice. Poslední opravdový proces s čarodějnicemi přitom proběhl ještě v minulém století.

Čarodějnické procesy probíhaly především ve středověku, kdy byly nebohé ženy upalovány jako na běžícím pásu. K jejich usvědčení přitom v naprosté většině případů stačilo jen obvinění, dramaticky zahraná scéna obětí, popřípadě přiznání získané mučením. Ovšem nejen ve středověku probíhala tato zvěrstva a nesmyslné popravy.

Za vše hovoří známé procesy z amerického města Salem. Zatím poslední známý případ čarodějnických procesů se odehrál překvapivě ještě v minulém století. Přesněji v roce 1950 v belgické vesnici Witgoor ve Flandrech. Obviněna z vykonávání nekalých praktik byla místní obyvatelka Martha Minnen, kterou obvinili její sousedé.

Psali jsme:
Dnes vypukne Filipojakubská noc. Pozor na požáry, varují hasiči
 

Victor a Maria Deckxovi říkali, že obviněná velmi tíhne k čarodějnictví a sama provádí kouzla. Hlavním důvodem bylo pravděpodobně to, že žila odlišným stylem života, nebyla příliš společenská a to bylo v očích manželů nepřijatelné. Soudce Boon si musel vyslechnout tvrzení, že Minnen běhá v nočních hodinách po vesnici přeměněná na kocoura, chová padesát koček a k jejímu domu se pravidelně slétá velké množství ptáků.

Kromě toho měla také rozdávat zvláštní dárky. Jednomu dítěti měla například darovat hnízdo plné vrabců. Samotná žena si stěžovala, že její dary nikdo nepřijímá a rodiče proti ní štvou své děti. Již od začátku si tvrdě stála za tím, že je nevinná, což později potvrdil i soudce při procesu. Matha Minnem byla zbavena viny a obdržela kompenzaci v přepočtu dva tisíce korun.

Související

Více souvisejících

Čarodějnictví historie Belgie

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

včera

Hrůzné detaily trojnásobné vraždy v Hořovicích. Pachatel prý byl s těly několik dní v bytě

Policie se od soboty zabývá tragickým případem trojnásobné vraždy ve středočeských Hořovicích. Během neděle se v médiích objevily hrůzné detaily násilného trestného činu. Podle dostupných informací byl vrah s těly obětí několik dní v bytě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy