Politický otřes v Polsku? Porážka Komorowského může mít vážné dopady

Varšava - Druhé kolo prezidentských voleb v Polsku může mít závažné politické následky, pokud nevyhraje Bronislaw Komorowski (62), současná hlava státu. Na paty mu šlape Andrzej Duda (43), který nečekaně uspěl před dvěma týdny v kole prvním.

Po čtvrteční televizní debatě se ale podle průzkumu agentury TNS naopak zdá, že prezident získal na svého vyzývatele malý náskok. Z podrobnější analýzy však podle listu Gazeta Wyborcza vyplývá, že Komorowski vyhrál jen debatu. Tu Dudovi přívrženci nesledovali, protože jsou už rozhodnuti, zatímco Komorowského voliči ještě stále hledají důvod jít k urnám.

Zdroj: YouTube

Duda z národně konzervativního Práva a spravedlnosti (PiS) předminulou neděli v prvním kole prezidentských voleb porazil Komorowského. Odborníci fiasko Komorowského vysvětlují tím, že byl přesvědčený, že má vítězství v kapse, a tak také vystupoval.

Od neúspěchu v prvním kole, který byl pro Komorowského i vládní Občanskou platformu (PO) velkým varováním, se prezident snaží vystupovat jako aktivní a vnímavý politik. Navrhl vypsat referendum o zavedení jednomandátových volebních obvodů. To byl hlavní bod programu černého koně prvního kola, rockového muzikanta Pawla Kukize, kterého hlasy voličů otrávených tradiční stranickou politikou vynesly na překvapivé třetí místo. Komorowski také navrhl, aby lidé mohli chodit do důchodu po 40 letech práce.

Duda slíbil, že pokud se stane prezidentem, tento zákon zruší, protože "je přesvědčený, že právě to očekává rozhodující většina Poláků". Ekonomové ale upozorňují, že vzhledem k hospodářské a demografické situaci Polska jde o "ideální recept na katastrofu", který by vedl k prohloubení veřejného deficitu i dluhu a následně ke zvyšování daní.

Duda, který pochází z euroskeptické strany, vzkázal, že v případě jeho vítězství nebude Polsko v EU tak jako doposud "plout v hlavním proudu", nýbrž "tvrdě obhajovat svoje zájmy". Přijetí eura na rozdíl od Komorowského odmítá jako ohrožení suverenity země.

Kandidát PiS do kampaně nasadil svoji manželku Agatu a dceru Kingu, v pozadí naopak zůstali příslušníci tvrdého jádra strany, včetně jejího předsedy Jaroslawa Kaczyńského. Polští analytici upozorňují, že případné vítězství Dudy může jeho straně letos na podzim usnadnit cestu do vlády, protože tento politik propůjčí PiS novou, méně radikální tvář a může této formaci pomoci získat hlasy středových voličů.

Proevropská Občanská platforma je u moci osmý rok v řadě, což se žádné politické straně v Polsku po roce 1989 nepodařilo.

Související

Mateusz Morawiecki

Duda jmenoval Mateusze Morawieckého předsedou vlády. Šanci na důvěru ale nemá

Nová vláda Mateusze Morawieckého složila v pondělí přísahu v Prezidentském paláci. Prezident Andrzej Duda vyjádřil radost nad "obrovským zastoupením žen" ve vládě, což ho potěšilo. Při rozhovoru o představených výzvách dle serveru Polsat News uvedl, že v polském energetickém sektoru začíná nová éra, a to éra jaderné energie. 

Více souvisejících

Polsko Andrzej Duda Bronisław Komorowski

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy