Bronisław Komorowski

Andrzej Duda

Komorowski skončil. Polsko má nového prezidenta, vyhrál euroskeptik Duda

Varšava - Po sečtení hlasů ve více než 90 procentech polských volebních obvodů má kandidát konzervativní pravice na úřad hlavy státu Andrzej Duda přes 52 procent hlasů, zatímco dosavadní prezident Bronislaw Komorowski necelých 48. Informují o tom polská média, podle nichž již dnes ráno Duda prohlásil, že vystoupí ze své opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS). Komorowski uznal porážku již v neděli večer po zveřejnění povolebního průzkumu, který přisoudil jeho sokovi 53 procent hlasů.
Bronislaw Komorowski

Komorowskému teče do bot, narychlo oznámil penzijní reformu

Varšava - Už tuto neděli Poláci vyberou nového prezidenta a Bronislaw Komorowski, současná hlava státu, ztrácí na svého rivala. Výsledek by ještě mohlo možná zvrátit dnešní oznámení, že Komorowski připravuje zákon, díky němuž by lidé mohli odcházet do důchodu po 40 odpracovaných letech.
Andrzej Duda

Komorowskij, nebo Duda? Poražený rocker dal ostře najevo, komu fandí

Varšava - První kolo prezidentkých voleb v Polsku přineslo překvapení, když zvítězil Andrzej Duda nad současnou hlavou státu Bronislawem Komorowským. Na třetím místě skončil rocker Pawel Kukiz. Koho podporuje před rozhodujícím druhým kolem, které se bude konat 24. května?
Andrzej Duda

Polské volby vyhrál v prvním kole Duda. Utká se s Komorowským

Varšava - V prvním kole polských prezidentských voleb zvítězil kandidát konzervativní pravice Andrzej Duda. Získal 34,8 procenta hlasů a s rozdílem jednoho procenta porazil současného prezidenta Bronislawa Komorowského. Oba se utkají ve druhém kole za dva týdny.
Petr Porošenko, ukrajinský prezident

Pieta na Westerplatte: Polsko vyčetlo Rusku agresi, Porošenko se přidal

Varšava - V noci na dnešek se konal pietní akt na gdaňském poloostrově Westerplatte, kde 1. září 1939 oficiálně začala druhá světová válka. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnila desítka politiků v čele s polským prezidentem Bronislawem Komorowským, přítomen byl také český prezident Miloš Zeman. Během projevů zazněla slova kritiky na adresu současného Ruska.
Politici včetně Zemana si v Gdaňsku připomínají konec války

Politici včetně Zemana si v Gdaňsku připomínají konec války

Gdaňsk (Polsko) - Několik evropských představitelů v čele s polským prezidentem Bronislawem Komorowským, českým prezidentem Milošem Zemanem a také generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem si dnes na konferenci s historiky v severopolském Gdaňsku připomněli 70. výročí konce druhé světové války v Evropě.
Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Hádky místo piety: Přestaňme politizovat Osvětim, apeluje Komorowski

Varšava - Svět si připomíná 70. let od osvobození Osvětimi. Do oslav se ale promítly vážné politické spory. Do Polska totiž nebyl pozván ruský prezident Vladimir Putin. A aby toho nebylo málo, dokonce se nesmyslně řešilo to, zda koncentrační tábor Auschwitz osvobodili Rusové, či Ukrajinci.

Aktuálně se děje

včera

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

včera

včera

včera

včera

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

včera

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

včera

včera

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

22. září 2023 21:58

Aktualizováno 22. září 2023 21:26

22. září 2023 21:03

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy