Komorowski skončil. Polsko má nového prezidenta, vyhrál euroskeptik Duda

Varšava - Po sečtení hlasů ve více než 90 procentech polských volebních obvodů má kandidát konzervativní pravice na úřad hlavy státu Andrzej Duda přes 52 procent hlasů, zatímco dosavadní prezident Bronislaw Komorowski necelých 48. Informují o tom polská média, podle nichž již dnes ráno Duda prohlásil, že vystoupí ze své opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS). Komorowski uznal porážku již v neděli večer po zveřejnění povolebního průzkumu, který přisoudil jeho sokovi 53 procent hlasů.

Po sečtení 46 obvodů z celkových 51 má Duda podle údajů státní volební komise 52,5 procent hlasů, kdežto pro jeho soupeře hlasovalo 47,5 procenta voličů, kteří přišli k nedělním volbám. Konečné výsledky oznámí komise v 18:00 SELČ.

Komorowski, který vzešel z vládní Občanské platformy, sice ovládl některá velká města jako Poznaň, Lódž, Gdaňsk či Katowice, Duda však dominoval ve venkovských oblastech, když získal většinu obvodů například v Malopolském, Mazovském či Podkarpatském vojvodství. Dosud sice nebyly oznámeny výsledky z několika lidnatých obvodů včetně metropole Varšavy, kterou v prvním kole Komorowski s náskokem ovládl, polští politici ani média však již o vítězi nepochybují.

Volební účast v dosud sečtených obvodech dosáhla téměř 54 procent, což o pět procent převyšuje účast v prvním kole.

Dosavadní konzervativní europoslanec dnes ráno na setkání s obyvateli Varšavy prohlásil, že před nástupem do úřadu opustí řady PiS, kterou vede někdejší premiér Jaroslaw Kaczyński. Bez ohledu na Dudovu deklarovanou nadstranickost může podle analytiků jeho triumf pomoci opoziční formaci PiS k vítězství v podzimních parlamentních volbách.

Související

Mateusz Morawiecki

Duda jmenoval Mateusze Morawieckého předsedou vlády. Šanci na důvěru ale nemá

Nová vláda Mateusze Morawieckého složila v pondělí přísahu v Prezidentském paláci. Prezident Andrzej Duda vyjádřil radost nad "obrovským zastoupením žen" ve vládě, což ho potěšilo. Při rozhovoru o představených výzvách dle serveru Polsat News uvedl, že v polském energetickém sektoru začíná nová éra, a to éra jaderné energie. 

Více souvisejících

Polsko Bronisław Komorowski Andrzej Duda

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

Zelenskyj na poslední chvíli zrušil projev před americkým Senátem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na poslední chvíli zrušil plánovaný úterní projev pro americké senátory, které měl informovat o současné situaci na Ukrajině. Oznámil to lídr demokratů v Senátu Chuck Schumer. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy