Další incident v polsko-ruských vztazích. Potrestejte viníky, žádá Moskva

Varšava - Vztahy mezi Ruskem a Polskem nebyly nikdy idylické, jako zlá mementa se v nich vyjímají Katyň a havárie prezidentského speciálu u Smolenska. A nevraživost pokračuje dále.

Ruské ministerstvo zahraničí vyjádřilo hluboké rozhořčení nad nedávným vandalským útokem, jehož obětí se stal památník Rudé armády ve varšavském Skaryszewském Parku. Důrazně požádalo polské orgány, aby identifikovaly a potrestaly osoby zodpovědné za tento čin. 

Ruští diplomaté ve své zprávě uvedli, že se zohavení památníku odehrálo během oslav polského Dne nezávislosti. "Lze říci, že by Poláci jen s velmi malou pravděpodobností slavili výročí své nezávislosti nebýt hrdinství 600 000 sovětských vojáků a důstojníků, kteří obětovali své životy za osvobození Polska od nacistických okupantů."

Ministerstvo rovněž obvinilo polské orgány, že nedostatečně naplňují rusko-polskou dohodu uzavřenou v roce 1994 o ochraně vojenských hrobů a památníků. Vyjádřili dokonce přesvědčení, zda polští představitelé vůbec kdy měli v úmyslu tuto dohodu dodržovat. Zástupci ministerstva žádají, aby kromě dopadení a potrestání vandalů byl pomník uveden do původního stavu a byla přijata opatření, aby se podobný čin v budoucnu už neopakoval.

Není to jediný incident podobného charakteru. Ruská ministerstva zahraničí a obrany odsoudila v září odstranění pomníku sovětského generála Ivana Čerňakovského v polském městečku Pieniezno. Podle polských médií likvidaci Čerňakovského pomínku schválily polské úřady s odůvodněním, že jeho existence je v rozporu s národními zájmy. 

V roce 2013 během Dne nezávislosti napadl dav polských nacionalistů ambasádu Ruské federace ve Varšavě - policie byla nucena použít slzného plynu a gumových projektilů, aby budovu ochránila. Šlo o největší incident v rusko-polských vztazích za poslední roky, při němž bylo zatčeno 176 lidí. Tehdejší polský prezident Bronislaw Komorowski označil tyto činy za výtržnictví, vyslovil oficiální omluvu a připustil, že podobné incidenty poškozují obraz Polska na mezinárodní scéně.

Nacionalisté nezůstali pozadu ani letos, kdy v počtu zhruba 50 000 lidí pochodovali ulicemi s národními vlajkami, využívali zábavní pyrotechniku a provolávali hesla jako Polsko patří Polákům či Pověstě komunisty. Podle oficiálních zpráv utrpělo 12 policistů lehčí zranění.

Související

Mateusz Morawiecki

Duda jmenoval Mateusze Morawieckého předsedou vlády. Šanci na důvěru ale nemá

Nová vláda Mateusze Morawieckého složila v pondělí přísahu v Prezidentském paláci. Prezident Andrzej Duda vyjádřil radost nad "obrovským zastoupením žen" ve vládě, což ho potěšilo. Při rozhovoru o představených výzvách dle serveru Polsat News uvedl, že v polském energetickém sektoru začíná nová éra, a to éra jaderné energie. 

Více souvisejících

Polsko Demonstrace Bronisław Komorowski

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy