Komorowski versus Duda: Bude to o fous, ukazují předvolební průzkumy

Varšava - Druhé kolo prezidentských voleb v Polsku, které se koná v neděli bude napínavé. Podle průzkumu měl dosud mírný náskok Adrzej Duda, dnes by ale vyhrál Bronislaw Komorowski.

Podle dnes zveřejněných výsledků průzkumu agentury Ibris podporuje Komorovského 47,3 procenta dotázaných, Dudu rovných 47 procent.

V prvém kole, které se odehrálo 10. května, Duda z opoziční národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost překvapivě předstihl Komorowského, který byl dlouho pokládán za jasného favorita. Dudova převaha však byla jen těsná.

Politolog Jacek Wasilewski v listu Gazeta Wyborcza předpověděl, že účast v nedělních volbách bude slabá, protože ani Komorowski, ani Duda zatím nedokázali voliče přesvědčit, že je správné a důležité jít pro ně hlasovat.

Komorowski podle něj v kampani vystupuje jen jako "menší zlo" oproti Dudovi, ale nikoliv jako bojovník, jakým býval třeba Lech Walesa, kterému pak u voličů neuškodilo ani to, že se špatně vyjadřoval a oblékal. "Obávám se, že po debatě nelze čekat nic překvapivého. Strategií bude udržet si pozice (...) Oba budou jen konsolidovat armády svých přívrženců," odhadl expert.

Související

Více souvisejících

Bronisław Komorowski Andrzej Duda Polsko

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy