Komorowski: Oslavy v Moskvě? Válka už dlouho nebyla tak blízko Polska

Varšava - Polský prezident Bronislaw Komorowski se oslav konce války v Moskvě nezúčastní. Celý Den vítězství 9. května je podle něj „symbolem nestability“.

Polsko by se podle hlavy státu mělo poučit z historie a ne se dál mylně domnívat, že zemi nic neohrožuje. „Rudé náměstí v Moskvě se 9. května promění v obrněné náměstí. Budou tam jednotky, které nedávno napadly sousední Ukrajinu před zraky nás i celého světa, což dokazuje jejich sílu. Je to už dávno, co byl vojenský konflikt tak blízko polských hranic, jako je tomu nyní," prohlásil podle agentury TASS polský prezident.

„Je třeba si uvědomit, že jde o vojenskou demonstraci, demonstraci síly. Mluvíme ne o historii, ale o přítomnosti a budoucnosti. To je obraz dnešního nestabilního a neklidného světa. Za takových podmínek musíme posílit naši polskou bezpečnost," uvedl Komorowski.

Geopolitická poloha Polska je podle hlavy státu obtížná, protože leží na pomezí mezi Západem a Východem. „To je důvod, proč bychom měli pamatovat na bolestné historické zkušenosti a posílit naše jednotky. Dnešní svět přináší hrozby a to je důvod, proč je třeba modernizovat naši zemi a také posílit vztahy se západním světem tím, že rozšíříme evropskou integraci a budeme se aktivně podílet na chodu NATO," dodal polský prezident.

Související

Více souvisejících

Moskva Polsko Bronisław Komorowski

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 53 minutami

před 1 hodinou

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

Válka na Ukrajině: Rusové pokračují v aktivitě u Avdijivky, potvrzuje to i ISW

Rusové pokračují v aktivitě u měst Avdijivka a Marjinka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Podle generálního štábu čelila Ukrajina za poslední den 28 raketovým útokům a 27 leteckým úderům. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy