Paříž - Cílem stávající protikuřácké kampaně je "svět bez tabáku". Přiznala to francouzská ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová. Dle jejího názoru by generace dětí, které se rodí v těchto dnech, již neměla vůbec kouřit. Informuje server news.com.au.
Touraineová svá slova pronesla u příležitosti protikuřáckého summitu, který se uskutečnil v Paříži. Poukázala na skutečnost, že kouření jen ve Francii zabije každoročně 78 tisíc lidí. Okolo roku 2030 pak bude po celém světě umírat osm milionů kuřáků každý rok, pokud se nepodnikne rázná akce.
Světová zdravotnická organizace konstatuje, že momentálně na následky kouření zemře každoročně téměř šest milionů osob. To znamená, že vášeň pro tabák zabije každých šest vteřin jednoho člověka.
Pařížského summitu se účastnili zástupci 10 států světa, mimo jiné Francie, Austrálie, Jihoafrické republiky, Nového Zélandu či Uruguaje. Shodli se na tom, že budou společně koordinovat úsilí o zákaz označování krabiček cigaret.
Odvolávají se na vědecké studie, které ukazují, že právě barevné krabičky jsou atraktivní pro mladé začínají kuřáky. Cílem je snížit přitažlivost tabákových výrobků pro mládež a ženy. Jak vysvětluje Touraineová, důležité totiž není zaměřit se na dlouhodobé kuřáky, ale především odradit od kouření další lidi.
Související
Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko
Británie projedná přelomový zákon. Chce zakázat cigarety
Kouření , Francie , WHO (Světová zdravotnická organizace)
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Pardubice se po čtrnácti letech konečně dočkaly. Titul jim vystřelil Červenka
před 1 hodinou
Macinkovy esemesky na Hrad u policie prošly. Případ se odkládá
před 1 hodinou
Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení
před 2 hodinami
Podezřelí z útoku v Pardubicích si stěžovali na vazbu. Soud jasně rozhodl
před 4 hodinami
Počasí o prodlouženém víkendu: Do Česka poprvé dorazí léto
včera
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
včera
Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou
včera
OBRAZEM: Pardubice po 14 letech slaví hokejový titul. Trefil ho Červenka
včera
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
včera
Německo drží nelichotivý trend. Výrazně se zhoršila i Británie
včera
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
včera
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
včera
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
včera
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
včera
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
včera
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
včera
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
včera
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
včera
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
včera
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
Cena ropy Brent během středy překonala hranici 126 dolarů za barel, což představuje nejvyšší hodnotu od roku 2022. Tento prudký nárůst o více než 13 % během jediného dne následuje po varování Donalda Trumpa, že americká blokáda íránských přístavů může trvat i několik měsíců. Trhy reagují na patovou situaci, kdy mírové rozhovory stagnují a Írán v odvetě drží Hormuzský průliv téměř uzavřený pro ropné tankery.
Zdroj: Libor Novák