Budapešť/Vídeň/Praha - Uprchlíci, kteří zahynuli v kamionu nalezeném v Rakousku, neměli šanci přežít. Pokus ukázal, že chladící vůz je dokonalou pastí. Běženci o tom asi neměli tušení. A řidiči buď také nebo jim to bylo jedno. Desítky lidí zřejmě zemřely krátce poté, co auto vyjelo.
Uprchlíci museli v utěsněném chladícím voze prožívat peklo. Reportér Martin Šnajdr si na vlastní kůži vyzkoušel, že náklaďák musel být pro 71 lidí celou, ze které nebylo úniku. Vzduch jim pravděpodobně došel hned poté, co nastoupili.
Bytelné zavírání, žádné průduchy a několik vrstev silného plechu, aby do chladícího vozu nepronikalo teplo - tak vypadá auto, do kterého nastoupily desítky uprchlíků včetně čtyř dětí. Otevřít nákladový prostor jde jen z venku. Na dveřích evidentně nejsou žádné kliky nebo úchyty, člověk tedy pokud zůstane v takovémto voze nemá šanci se bez pomoci dostat ven.
Na přibližně dvanácti metrech čtverečních musel takový počet uprchlíků stát namačkaný těsně vedle sebe - nebyla možnost si sednout, nebo dokonce lehnout. "Já si myslím, že to není ani možný a hlavně to musí být za hodinu vydýchané. Nebo ještě dřív," odhadl pro TV Nova šance uprchlíků v kamionu jeden z českých dopravců, který podobné chladící vozy používá.
Auto má chladící zařízení, tím se ale vzduch z venku dovnitř nedostane. Jen ochlazuje ten, který je uvnitř. Reportér TV Nova v něm strávil několik minut, náklaďák s uprchlíky ale ujel skoro 300 kilometrů a to je cesta na několik hodin. "Vyjeli z Kečkemétu, odkud uprchlíky namačkané v kamionu převezli do Rakouska," povtrdil Gábor Schmidt, mluvčí maďarského žalobce.
Otřesné podmínky jsou navíc ještě draze zaplacené. Převaděči si neváhají za cestu do Evropy od běženců brát i čtvrt milionu korun za osobu.
21. června 2026 21:17
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
Související
Vláda přitvrzuje vůči uprchlíkům z Ukrajiny. Problémy čekají i řidiče
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
uprchlíci , Imigranti z Afriky a Blízkého Východu , Mrtví uprchlíci v Rakousku (27.8.2015)
Aktuálně se děje
včera
Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let
včera
Obchody a červencové svátky. První řetězec oznámil, jak to letos bude
včera
Trapné, nebezpečné, pomstychtivé. Opozice stojí na straně prezidenta Pavla
včera
Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví
včera
Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády
včera
V autě stačí pár minut a už je zle. Policie radí, na co si dát během veder pozor
včera
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
včera
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
včera
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno včera
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
včera
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
včera
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
včera
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
včera
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
včera
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
včera
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
21. června 2026 21:17
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
21. června 2026 19:56
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
21. června 2026 18:37
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
21. června 2026 17:18
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem, pokud Teherán okamžitě nezastaví své jím placené zástupné síly v Libanonu, které podle jeho slov způsobují potíže.
Zdroj: Libor Novák