Aberdeen - Zatímco Anglie je v otázce brexitu rozpolcená, Skotsko má jasno. Tamní nacionalisté hodlají podpořit kampaň za setrvání Británie v EU. V závěru sjezdu Skotské národní strany (SNP) to dnes oznámila jejich šéfka Nicola Sturgeonová.
Premiér David Cameron, který slíbil uspořádat do konce roku 2017 referendum o setrvání Británie v EU, zatím neupřesnil, až kam je připraven se svými požadavky na reformy unie zajít. Jedním z témat je britská snaha omezovat imigraci občanů ostatních zemí EU, což se v Bruselu i v členských zemích zatím setkávalo s odmítavým přijetím.
Skotští nacionalisté přilili v otázce referenda oleje do ohně prohlášením, že pokud by Británie opustila EU a ve Skotsku se většina voličů přiklonila přitom pro setrvání v unii, nešlo by se vyhnout novému hlasování ve Skotsku o setrvání ve svazku s Británií. V loňském referendu vyhráli stoupenci setrvání Skotska v Británii poměrem 55 ku 45 procentům.
"David Cameron si může pohrávat s naším místem v Evropě, ale buďte si jistí, že SNP povede kampaň za to, aby Skotsko a Spojené království zůstaly v EU," řekla Sturgeonová. a kritizovala Camerona, že není s to jasně a přesně formulovat, co se vůbec snaží vyjednat za ústupky od EU, které by byly důvodem pro Británii k setrvání v unii.
Související
Otřes ve Skotsku: Nicola Sturgeonová se rozvádí
Šok a stres. Sturgeonová se po propuštění vyjádřila, vyšetřování pokračuje
Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP) , Velká Británie , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera
Evropská unie představila plán na boj s energetickou krizí
včera
Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu
včera
Bundeswehr chce být nejsilnější armádou v Evropě. Rusko je největší hrozbou
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Klempíř se bojí studentů? Tisíce demonstrujících vyrazily do ulic, ministr za nimi nepřišel
včera
Lufthansa kvůli cenám paliva ruší 20 000 letů. Počítejte se zdražením, varují další aerolinky
včera
Rusku hrozí nová revoluce. A přijde už na podzim, varoval ve Státní dumě šéf komunistů
včera
Je potřeba sledovat kroky vlády, aby se veřejnoprávní média nestala závislá na politicích, vyzval Pavel
včera
Ministerstvo financí zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
včera
Slovensko a Maďarsko daly zelenou dalším protiruským sankcím, státy souhlasí s půjčkou 90 miliard eur Ukrajině
včera
Írán tvrdí, že lodě v Hormuzském průlivu před útokem varoval. Británie tvrdí opak
včera
V Hormuzském průlivu dochází od rána k útokům na lodě. Situace je nejhorší od roku 1990
včera
Česko obnovuje dotace pro Agrofert
včera
Ukrajina obnovila čerpání ropy ropovodem Družba na Slovensko
včera
Proč Trump prodloužil příměří s Íránem? Za vším může stát zmatený Chameneí
včera
Trump opět otočil, prodloužil příměří s Íránem. Je to lest, myslí si Teherán
včera
Výhled počasí do poloviny května. Sucho se má prohlubovat
21. dubna 2026 21:57
StarDance může vypuknout. Složení párů už není tajemstvím
21. dubna 2026 21:02
Mužská bundesliga zažila premiéru. Poprvé klub vedla žena, stálou trenérkou se ale nestane
21. dubna 2026 20:16
Na pravou míru. Policie uklidňuje, přepadení ve Varech si někdo vymyslel
21. dubna 2026 19:29
První letošní tornádo bylo na Jičínsku. Meteorologové shánějí informace
V Česku bylo zdokumentováno první letošní tornádo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí. Vyskytlo se na Jičínsku, bylo slabé a nezpůsobilo žádné větší škody.
Zdroj: Jan Hrabě