Lucemburk/Brusel - Poradce bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče Andrij Portnov by neměl být zařazený na unijní sankční seznam, kterým byl rok zmrazený jeho evropský majetek. Rozhodl o tom dnes Tribunál Soudního dvora EU.
V reakci na vývoj ukrajinské krize z konce roku 2013 země EU loni na počátku března rozhodly o zmrazení financí a prostředků osob odpovědných za zneužívání ukrajinských peněz nebo za porušování lidských práv v zemi.
Portnov, podle dokumentu "bývalý poradce ukrajinského prezidenta" Viktora Janukovyče, byl na seznam zařazen s platností od 6. března 2014. Zdůvodněním bylo, že je proti němu vedeno trestní řízení v souvislosti se zneužitím ukrajinských prostředků a jejich nezákonným převodem do zahraničí.
Portnov se obrátil na evropský soud, z postižených přitom nebyl jediný, kdo tak učinil. Ještě před rozhodnutím ale bylo jeho jméno od 5. března 2015 ze seznamu vyškrtnuto.
Podle názoru soudu byl dotyčný na seznam zařazen jen na základě dopisu ukrajinského Nejvyššího státního zastupitelství, které informovalo, že je vůči němu vedeno vyšetřování. "Tento dopis nijak blíže neupřesňuje trestné činy vytýkané A. Portnovi ani jeho odpovědnost za ně," upozornil dnes soud.
Související
Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan
Ukrajinský protikorupční soud zabavil ve prospěch státu veškerý majetek exprezidenta Janukovyče
Viktor Janukovyč , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera
Pavel bude na slavnostním zahájení ZOH i závodech Sáblíkové a Ledecké
včera
Plzeň prošla ligovou fází Evropské ligy jako nůž máslem. Po Portu neprohrála ani s Basilejí
včera
Babišova vláda pokračuje. Opozice neuspěla se snahou o vyslovení nedůvěry
včera
Kellnerovi posílají desítky milionů na pomoc ukrajinským civilistům
včera
Občanští demokraté udělali změny v poslaneckém klubu. Benda je přečkal
včera
Průšvih pro pořadatelskou Itálii. Krátce před hrami byl zjištěn doping u biatlonistky
včera
Klempíř chtěl mluvit s umělci, ale poté couvl. Pozvání platí i nadále
včera
Policie vyšetřuje vraždu ženy na Kladensku. Zadržela podezřelého
včera
Plán ukrajinské armády eliminovat 50 000 ruských vojáků měsíčně znepokojil odborníky
včera
Kyjev chystá strategii „ocelový dikobraz.“ Pokud zůstane proti Rusku opuštěný, aktivuje plán B
včera
Macinka dál fanaticky bojuje za Turka, opozice si ho maže na chleba
včera
Hrad čeká na jiného kandidáta na ministra. Žádný další nebude, vzkázal Turek
včera
Ruský dezertér uprchl z fronty na Ukrajině do Německa. Nic mu doma nehrozí, tvrdí úřady a posílají ho zpět
včera
Sněmovna druhý den jedná o vyslovení nedůvěry. Opozice tepe Macinku i Babišův postoj k němu
včera
Uzavřeno, Turek ministrem nebude. Ruší se i schůzky ústavních činitelů, oznámil Babiš po jednání s Pavlem
včera
Druhé kolo ukrajinsko-ruských rozhovorů začíná. Podle Rubia vázne mír na jediném bodě
včera
Nebezpečné počasí na větším území. Meteorologové rozšířili výstrahu
včera
OBRAZEM: Pavel s Babišem schůzku na Hradě nekomentovali, přesunuli se na jednání Bezpečnostní rady
včera
Španělsko chce zakázat sociální sítě mladým, oznámil Sánchez. Tyran, zrádce fašistický totalitář, zuří Musk
včera
Americká letadlová loď sestřelila íránský dron, který se k ní blížil „agresivním způsobem“
Americká letadlová loď v úterý sestřelila íránský bezpilotní letoun, který se k plavidlu v Arabském moři přiblížil „agresivním způsobem“. K incidentu došlo jen několik hodin předtím, než dva ozbrojené čluny íránských Revolučních gard v Hormuzském průlivu ohrožovaly tanker plující pod americkou vlajkou. Podle mluvčího americké armády Íránci hrozili, že na loď vstoupí a zabaví ji.
Zdroj: Libor Novák