Szydlová byla jmenována polskou premiérkou, prezident ji pověřil sestavením vlády

Varšava – Zástupkyně strany Právo a spravedlnost (PiS) Beata Szydlová byla dnes polským prezidentem Andrzejem Dudou pověřena sestavením vlády.

Dosud opoziční strana Právo a spravedlnost (PiS) vyhrála koncem října volby. Konzervativní euroskeptická PiS získala v Sejmu nadpoloviční většinu mandátů, a může tak vládnout sama.

Podle prezidenta Dudy jde o historický den. Szydlová, které byla jmenována premiérkou, byla jeho blízká spolupracovnice. Vedla volební kampaň Dudy, který v květnovém druhém kole porazil tehdejšího levicového prezidenta Bronislawa Komorowského.

Szydlová už v pondělí oznámila složení svého budoucího kabinetu. Agentura AP uvedla, že soudě podle zveřejněných jmen půjde o silně proamerickou a vůči Rusku značně podezřívavou vládu. Mnozí z navrhovaných ministrů už sloužili ve vládě PiS v letech 2005 až 2007. „Máme před sebou mnoho práce, proto není žádný důvod se zdržovat," prohlásila. Chce s vládou složit přísahu už příští týden.

Související

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.
Andrzej Duda

Volby v Polsku: Prezidentem zůstane Duda, opozice zvažuje soud

Současný polský prezident Andrzej Duda v nedělních volbách svůj post obhájil. Ukazují na to výsledky z 99,98 procenta volebních místností, o kterých dnes informovala státní volební komise. Poražený z nedělního druhého kola voleb, varšavský primátor Rafal Trzaskowski z opoziční proevropské Občanské platformy (PO), vítězi voleb pogratuloval.

Více souvisejících

Beata Szydlová Polsko Andrzej Duda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

5. srpna 2026 21:12

Benjamin Netanjahu

Trumpův mírový plán pro Gazu kolabuje. Netanjahu jej nepodepsal

Mírový plán amerického prezidenta pro Gazu se ocitl v ohrožení poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu veřejně odmítl navrhované podmínky odzbrojení hnutí Hamás. Zatímco šéf Bílého domu dříve tvrdil, že Izrael je s předběžnou dohodou spokojen, izraelská vláda dala jasně najevo, že finální text nepodepsala.

5. srpna 2026 19:55

5. srpna 2026 18:31

německá policie

Na německém letišti našli dron s výbušninou. Policie nasadila robota

Německá policie musela na letišti v Lipsku nasadit protibombového robota poté, co byl v zabezpečeném prostoru nákladní zóny objeven dron vybavený výbušným zařízením. Incident se odehrál v bezprostřední blízkosti ukrajinského nákladního letounu a vyžádal si dočasné přerušení provozu i odklonění několika letů.

5. srpna 2026 17:17

Počet mrtvých po ruském útoku stoupá. Ukrajině chybí interceptory

Rozsáhlý noční útok ruských bezpilotních letounů a balistických střel si v ukrajinském hlavním městě a jeho okolí vyžádal sedmnáct lidských životů. Další oběti na životech a desítky zraněných hlásí také regiony Charkiv a Doněck, přičemž celková bilance dosavadních střetů vzrostla na nejméně dvacet jedna mrtvých.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy