Panika v Německu: Hrozba útoku islamistů na fotbale. Policie evakuovala stadion, koncerty a uzavírají metro

Berlín/Monako - Německá policie získala konkrétní informace, podle kterých chtěli dnes islamisté na stadionu v severoněmeckém Hannoveru spáchat teroristický útok. S odvoláním na hannoverského policejního prezidenta Volkera Kluweho o tom informovala agentura DPA. Policie kvůli tomu ještě před začátkem zrušila dnešní fotbalový zápas Německa s Nizozemskem. Podezřelý předmět našla policie také na hannoverském nádraží, které z velké části uzavřela.

"Máme konkrétní indicie, že někdo chtěl na stadionu odpálit výbušninu," uvedl Kluwe. "Rychle jsme se proto rozhodli nevpouštět do stadionu další lidi," dodal. Obyvatelům v okolí stadionu prý žádné nebezpečí nehrozí.

Na fotbalový zápas měla dorazit německá kancléřka Angela Merkelová a několik ministrů spolkové vlády včetně ministra vnitra Thomase de Maizièrea. Kancléřka se podle agentury DPA už vrátila do Berlína.

De Maizière na improvizované tiskové konferenci potvrdil, že na stadionu hrozilo nebezpečí. Zápas podle něj měl být symbolem nezlomnosti Evropy, o to těžší bylo rozhodnutí ho zrušit. "Ale v tak těžké situaci má v případě pochybností ochrana lidí přednost," dodal.

Podle agentury DPA upozornily Německo na hrozící útok zahraniční tajné služby. Deník Bild se zmiňuje o varování z Francie.

V okamžiku zrušení utkání kolem 19:14 SEČ bylo na stadionu podle agentury DPA jen několik málo diváků, které pořadatelé rozhlasem vyzvali, aby prostor opustili.

Na stadionu, který má kapacitu 43.000 diváků, nebyli v tu chvíli ani členové německé fotbalové reprezentace, informovala agentura DPA. "Jsme nyní na bezpečném místě," uvedl mluvčí reprezentace. Němečtí fotbalisté v pátek sehráli přátelské utkání s Francií, během něhož došlo u pařížského stadionu Stade de France k sebevražedným atentátům.

Omezení v Hannoveru nastala dnes také v městské hromadné dopravě. Linky podzemní dráhy ve večerních hodinách sice jezdily, ale nezastavovaly v některých stanicích v centru města.

Některá německá média původně informovala, že nebezpečí hrozí v celém Hannoveru, a že proto policie evakuovala také arénu Tui, v níž se měl odehrát koncert populární skupiny Söhne Mannheims. Podle pořadatelů ale proběhne koncert podle plánu, informoval deník Bild.

Hodinu před nařízením evakuace stadionu nalezla policie před sportovním areálem podezřelý předmět. Po důkladné kontrole ale neshledala, že by odložený kufr představoval nějaké nebezpečí.

Také Monacké knížectví zakázalo v souvislosti s pátečními teroristickými útoky v Paříži vstup fanouškům Anderlechtu Brusel na své území na zápas fotbalové Evropské ligy, jež se na stadionu tamního francouzského ligového klubu bude hrát 26. listopadu.

"Toto rozhodnutí je důsledkem dramatických událostí v Paříži, jež přiměly monacké knížectví zvýšit ostražitost a mobilizovat policejní síly," uvedl klub v prohlášení na webu s tím, že rozhodnutí podpořila UEFA i samotný Anderlecht.

Za útoky, které si v pátek ve francouzské metropoli vyžádaly 129 obětí, údajně stojí Belgičan marockého původu Abdelhamid Abaaoud, jenž je na útěku.

Dnešní den se nesl ve znamení zátahů a zadržování podezřelých. Jen německá policie během dne zadržela nedaleko Cách sedm lidí, které podezírala z účasti na atentátech v Paříži. Ve francouzském městě Boulogne se navíc střílí. Podle zaraničních médií tu policie provádí zátah, jehož přesný záměr ale doposud není znám.

Nyní má konečně policie nějaké další vodítko. Už ví, kdo je tajemným hlasem z nahrávky. Podle informací zahraničních zpravodajů se jedná o pětatřicetiletého Francouze Fabiena Cleina, který byl blízkým přítelem Mohameda Meraha. Ten zastřelil v Toulouse roku 2012 devět lidí.

Související

Salah Abdeslam

Ve Francii skončil soud s obžalovanými z teroru v Paříži v listopadu 2015

Ve Francii dnes skončil měsíce trvající proces s osobami obžalovanými z útoků, při kterých 13. listopadu 2015 v pařížském hudebním klubu Bataclan a na dalších místech zemřelo 130 lidí. Hlavní obviněný Salah Abdeslam naposledy zopakoval, že udělal chyby, ale není vrah. Soud se naposledy sejde ve středu večer, kdy oznámí verdikt, informovala AFP.

Více souvisejících

Teroristické útoky v Paříži (13. 11. 2015) Fotbal Monako

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

před 6 hodinami

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

před 7 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

před 9 hodinami

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

"Zabil ho Putin. Vydejte Navalného tělo a shořte zaživa." Rusům dochází trpělivost, slavné osobnosti útočí na úřady

Více než 25 představitelů ruské kultury, vědy a žurnalistiky vyzvalo ruské úřady, aby rodině vydaly tělo opozičního politika Alexeje Navalného, ​​který zemřel před týdnem ve vězeňské kolonii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy