Londýn - Bombardéry britského vojenského letectva dnes podnikly vůbec první nálety na pozice teroristické organizace Islámský stát (IS) v Sýrii. Stalo se tak nedlouho poté, co letecké údery ve středu večer schválil britský parlament. Letouny úspěšně zasáhly ropná pole, uvedlo britské ministerstvo obrany. Letadla britského Královského letectva (RAF) dosud zasahovala jen proti islámským radikálům v Iráku.
Čtyři bojová letadla typu Tornado vzlétla z britské základny Akrotiri na Kypru krátce po hlasování v parlamentu. Mluvčí ministerstva obrany agentuře AP následně potvrdil, že letouny provedly nálety v Sýrii. Letadla se pak vrátila v pořádku na základnu.
Britské stíhací bombardéry dnes brzy ráno úspěšně zasáhly určené cíle v oblasti ropných polí ve východní Sýrii, upřesnil podle agentury Reuters ministr obrany Michael Fallon.
Ropnou infrastrukturu v Sýrii mají od loňska pod kontrolou oddíly IS a prodej ropy je považován za jeden z hlavních pilířů ekonomické infrastruktury tohoto hnutí. OSN již loni v listopadu odhadovala, že IS má z prodeje ropy až 1,6 milionu dolarů (téměř 41 milionů Kč) denně.
Pro rozšíření britských náletů hlasovalo ve středu pozdě večer 397 poslanců, proti jich bylo 223. Pro schválení byla nutná většina alespoň 174 hlasů. Hlasování v Dolní sněmovně předcházela více než desetihodinová rozprava.
"Myslím si, že Sněmovna učinila správné rozhodnutí, aby zajistila, že bude Británie v bezpečí," uvedl následně na twitteru britský premiér David Cameron. Výsledek hlasování uvítal rovněž americký prezident Barack Obama a jeho francouzský protějšek François Hollande. Ten po atentátech islamistů z 13. listopadu v Paříži vyzval zahraniční partnery k zesílení boje proti IS.
Související
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Armáda plní Trumpův rozkaz. Podnikla další útok na islamisty v Sýrii
Islámský stát (IS) , Royal Air Force , Velká Británie
Aktuálně se děje
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
včera
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
včera
Írán se na poslední chvíli snaží zachránit zbytky jaderného programu
včera
Svět si připomíná důležitý milník. Je to 130 let, co byla objevena radioaktivita
včera
Začalo meteorologické jaro. Předpověď slibuje stabilní počasí po celý týden
včera
Po íránské párty Trumpa s Netanjahuem může přijít zničující kocovina
včera
EU se chystá na citelný nárůst cen energií. Válka v Íránu znervózňuje i Ukrajinu
včera
Vláda se vyslovila pro zrušení nominačního zákona, chce přísnější postihy za neplacení výživného
včera
Kvůli situaci v Íránu pošle vláda do ulic policisty s dlouhými zbraněmi
včera
Írán patří mezi nejsilnější státy Blízkého východu. Proč je proti Izraeli zcela bezbranný?
včera
Kuvajt sestřelil tři americké stíhačky F-15
včera
Írán ochutnal vlastní medicínu. Američané jim okopírovali Šáhidy, teď s nimi vybombardovali Teherán
včera
Trhy panikaří. Írán zastavil dopravu Hormuzským průlivem, ceny ropy prudce rostou
včera
Izraelská armáda zvažuje pozemní invazi do Libanonu
včera
Útok Hizballáhu na Izrael považuje Libanon za „pokus o sebevraždu“ celé země
včera
Izrael zahájil nálety v Libanonu. Kypr terčem útoku Íránu, v Kuvajtu se zřítily americké stíhačky
včera
Zasedla Bezpečnostní rada státu. Pro Čechy poletí do Ománu čtyři letadla
včera
Počasí: Jarní teploty budou pokračovat i příští víkend
Českou republiku čeká příští víkend převážně jasná až polojasná obloha.
Zdroj: Libor Novák