Varšava/Londýn - Britská BBC zveřejnila část korespondence a fotografií bývalého papeže Jana Pavla II., které 30 let uchovávala polská národní knihovna. Dokumentují vztah pontifika s vdanou americkou filozofkou polského původu Annou-Teresou Tymienieckou.
BBC upozornila, že nic nenaznačuje, že Jan Pavel II. porušil celibát. Dokument ukazuje málo známou část života muže, který zemřel roku 2005 a o devět let později byl prohlášen za svatého.
Přátelství začalo v roce 1973, kdy byl Jan Pavel II., vlastním jménem Karol Wojtyla, ještě krakovským arcibiskupem. Tehdy padesátiletá Tymieniecká přijela z USA do Polska diskutovat s Karolem Wojtylou o knize, kterou napsal.
Krátce potom si začali psát a původně formální dopisy se s postupem času staly osobnějšími. Oba se později setkali ještě mnohokrát, někdy v přítomnosti tajemníka, jindy v soukromí. V roce 1974 budoucí papež napsal, že si čte čtyři z dopisů, jež Tymieniecká napsala v průběhu jednoho měsíce, protože "jsou tak smysluplné a hluboce osobní".
V roce 1976 se Karol Wojtyla zúčastnil katolické konference v USA a Tymieniecká ho pozvala do rodiny a do svého domu v Nové Anglii. Z některých odpovědí Jana Pavla II. na dopisy Tymieniecké lze podle BBC usuzovat na silné city, které žena k Wojtylovi chovala. Wojtyla ji nazývá božím darem.
BBC žádný z dopisů Tymieniecké neviděla, ale domnívá se, že jejich kopie vlastní polská národní knihovna, jíž Tymieniecká archiv své korespondence prodala v roce 2008, šest let před smrtí. Knihovna dnes uvedla, že vztah Jana Pavla II. k Tymieniecké "nebyl ani důvěrný, ani výjimečný".
Po zvolení papežem v roce 1978 Jan Pavel II. v dopise napsal: "Píšu po té události, takže dopisování mezi námi bude pokračovat. Slibuji, že si budu pamatovat vše v této nové etapě své pouti."
BBC upozorňuje, že mezi přáteli Jana Pavla II. byly ještě další ženy, například psychiatrička Wanda Poltawská, s níž si dopisoval několik desetiletí. Dopisy pro Tymienieckou však jsou citově nejintenzivnější.
"Hypotézy médií nejsou vůbec potvrzeny v dopisech Jana Pavla II. Anně Terese Tymieniecké, které jsou součástí sbírek národní knihovny," uvedla tato instituce, vlastnící asi 350 dopisů, které Karol Wojtyla napsal americké filozofce polského původu. Dodala, že vztahy mezi oběma osobnostmi jsou dávno známé a byly popsány v mnoha publikacích.
"Ženy se dosti často zamilovávají do duchovních, což ale vždy nadělá spoustu problémů. Pokud byla zamilovaná do kardinála Wojtyly, zřejmě nebyla jediná," řekl agentuře AFP kněz a novinář Adam Boniecki.
Související
Papež Jan Pavel II. se narodil před 105 lety. Svatořečil mnohé postavy z českých dějin
Poláci vyrazili do ulic. Pochodovali za pověst Jana Pavla II.
Papež Jan Pavel II. , Polsko , historie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
před 2 hodinami
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
včera
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
včera
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
včera
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
včera
Tchajwanská armáda cvičně odpálila rakety směrem k Číně z amerických zařízení
včera
Obavy vědců se naplnily. El Niño je tady, může dosáhnout historické síly a působit miliardové škody
včera
Evropští lídři chtějí na summitu G7 přesvědčit Trumpa k obnovení mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera
Polsko spustí unikátní program. Statisícům lidí poskytne kurzy přežití
včera
Neřeší Ukrajinu, Írán ani Trumpa. Státy EU se bouří proti Kallasové
včera
Americe se nelíbí, že ji Netanjahu neposlouchá. Prosazuje zájmy které se neshodují s USA, prohlásil Vance
včera
Írán oznámil uzavření Hormuzského průlivu. Útoky USA zlikvidovaly příměří, tvrdí
včera
Musk podnítil nepokoje v Belfastu. Odhalil slabinu sociálních sítí
včera
Rok od tragického zřícení letu AI171: Jediný přeživší se dodnes potýká s problémy. Stále neví, proč letadlo spadlo
včera
Spojené státy a dalších 20 zemí včetně Česka varují před útoky Íránu v Evropě
včera
Policie v Severním Irsku nasadila proti demonstrantům vodní děla
včera
Mašínová si zachovala pevný charakter, ocenil prezident Pavel
včera
Útoky slibované Trumpem přišly. Írán tvrdí, že opět uzavřel Hormuzský průliv
včera
K dešti se přidají bouřky, vyplývá z předpovědi počasí na dnešek
10. června 2026 21:57
Česká cesta do vesmíru míří k úspěchu. Svoboda by mohl letět na ISS
Premiér Andrej Babiš se společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Robertem Plagou a ministrem obrany Jaromírem Zůnou v pondělí v pražském Planetáriu zúčastnil tiskové konference k národnímu projektu Česká cesta do vesmíru. Konference představila aktuální kroky směřující k realizaci historicky první samostatné mise České republiky na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS).
Zdroj: Jan Hrabě