Tisíce Poláků dnes pochodovaly Varšavou a dalšími polskými městy, aby si připomněly výročí úmrtí papeže Jana Pavla II. před 18 lety. Informovala o tom agentura Reuters, podle které v současné době prohlubují rozpory v převážně katolickém Polsku obvinění, že zesnulý papež zatajoval zneužívání dětí. Agentura AFP o dnešní akci psala jako o pochodu na obranu pověsti Jana Pavla II., který byl v roce 2014 prohlášen za svatého.
Vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS), která se připravuje na letošní parlamentní volby, a další náboženští konzervativci prohlásili, že jakékoli výzvy k přezkoumání odkazu bývalého papeže se rovnají spiknutí s cílem zdiskreditovat největší morální autoritu národa. Tento argument silně rezonuje u mnoha starších Poláků, které Jan Pavel II. v 80. letech inspiroval k odporu proti komunismu, ačkoli návštěvnost kostelů v desetiletích od pádu komunistického režimu v roce 1989 klesá.
"Cítila jsem potřebu projevit své spojení s (papežovým) učením," řekla Donata Bronczuková, učitelka v důchodu, která přijela do Varšavy ze severopolského města Koszalin. "Jan Pavel II. neudělal nic špatného. Veškerá obvinění proti němu jsou falešná a byla zmanipulována," dodala.
Desítky lidí kolem ní se modlily, když čekaly na začátek pochodu, který se v nezvykle chladném počasí s mrholením vinul hlavními tepnami polské metropole Varšavy. Účastnili se ho lidé na koních, v historických kostýmech nebo jen se žluto-bílou vlajkou Vatikánu či červeno-bílou polskou vlajkou.
Dříve během dne rozdávali pracovníci státní železniční společnosti PKP cestujícím ve vlaku mířícím do Varšavy dezerty se šlehačkou, které měl zesnulý papež v oblibě.
Jedním z účastníků pochodu byl i polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. "Jako každý čestný člověk brání své děti, otce a matku, tak každý Polák brání Jana Pavla II.," stálo na jednom z transparentů, které účastníci pochodu drželi.
Dvě samostatná vyšetřování nizozemského novináře Ekkeho Overbeeka a polské soukromé televizní stanice TVN vyvolala minulý měsíc debaty, když tvrdila, že mají důkazy o tom, že zesnulý papež jako krakovský arcibiskup vědomě skrýval skandály duchovních, kteří sexuálně zneužívali děti.
Polská katolická církev vyzvala Poláky k úctě k památce zesnulého papeže a uvedla, že prověrka jejích archivů nepotvrdila obvinění. Dodala, že některé spisy by mohly být v budoucnu otevřeny.
Za zesnulého papeže se v polovině března postavil například i pražský arcibiskup Jan Graubner. Podle něj obvinění, že Karol Wojtyla jako krakovský arcibiskup kryl sexuální zneužívání kněžími, neberou v potaz širší souvislosti. Zmínil také možné zapojení polské komunistické tajné policie. Graubner připustil, že Jan Pavel II. se mohl dopustit chyb, v dané době ale podle něj bylo jiné "společenské povědomí a obvyklé způsoby řešení problémů v otázce sexuálních deliktů".
V Lodži dnes byla poničena socha Jana Pavla II., jeho ruce byly pokryty červenou barvou a podstavec byl označen nápisem "Maxima culpa" ("Největší vina"). Odkazuje na stejnojmennou Overbeekovu knihu, ve které novinář na základě archivů polské komunistické tajné policie a rozhovorů s oběťmi a svědky sexuálního zneužívání tvrdí, že budoucí papež jako arcibiskup nejenže věděl o zneužívání dětí ve své arcidiecézi, ale také ho pomohl utajit tím, že překládal kněze z jedné farnosti do druhé, včetně nejméně dvou, kteří byli nakonec odsouzeni za zneužívání nezletilých.
Související
Polsko zabránilo rozvratu zevnitř. Vystavilo stopku Číně, Rusku i Orbánovi
Polsko ohledně Sýrie spoléhá na EU. Mohlo by ale mít ambici zasáhnout Rusko tam, kde to nečeká
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 1 hodinou
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 3 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 4 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 6 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 8 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 16 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil.
Zdroj: Jan Hrabě