Poláci vyrazili do ulic. Pochodovali za pověst Jana Pavla II.

Tisíce Poláků dnes pochodovaly Varšavou a dalšími polskými městy, aby si připomněly výročí úmrtí papeže Jana Pavla II. před 18 lety. Informovala o tom agentura Reuters, podle které v současné době prohlubují rozpory v převážně katolickém Polsku obvinění, že zesnulý papež zatajoval zneužívání dětí. Agentura AFP o dnešní akci psala jako o pochodu na obranu pověsti Jana Pavla II., který byl v roce 2014 prohlášen za svatého.

Vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS), která se připravuje na letošní parlamentní volby, a další náboženští konzervativci prohlásili, že jakékoli výzvy k přezkoumání odkazu bývalého papeže se rovnají spiknutí s cílem zdiskreditovat největší morální autoritu národa. Tento argument silně rezonuje u mnoha starších Poláků, které Jan Pavel II. v 80. letech inspiroval k odporu proti komunismu, ačkoli návštěvnost kostelů v desetiletích od pádu komunistického režimu v roce 1989 klesá.

"Cítila jsem potřebu projevit své spojení s (papežovým) učením," řekla Donata Bronczuková, učitelka v důchodu, která přijela do Varšavy ze severopolského města Koszalin. "Jan Pavel II. neudělal nic špatného. Veškerá obvinění proti němu jsou falešná a byla zmanipulována," dodala.

Desítky lidí kolem ní se modlily, když čekaly na začátek pochodu, který se v nezvykle chladném počasí s mrholením vinul hlavními tepnami polské metropole Varšavy. Účastnili se ho lidé na koních, v historických kostýmech nebo jen se žluto-bílou vlajkou Vatikánu či červeno-bílou polskou vlajkou.

Dříve během dne rozdávali pracovníci státní železniční společnosti PKP cestujícím ve vlaku mířícím do Varšavy dezerty se šlehačkou, které měl zesnulý papež v oblibě.

Jedním z účastníků pochodu byl i polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. "Jako každý čestný člověk brání své děti, otce a matku, tak každý Polák brání Jana Pavla II.," stálo na jednom z transparentů, které účastníci pochodu drželi.

Dvě samostatná vyšetřování nizozemského novináře Ekkeho Overbeeka a polské soukromé televizní stanice TVN vyvolala minulý měsíc debaty, když tvrdila, že mají důkazy o tom, že zesnulý papež jako krakovský arcibiskup vědomě skrýval skandály duchovních, kteří sexuálně zneužívali děti.

Polská katolická církev vyzvala Poláky k úctě k památce zesnulého papeže a uvedla, že prověrka jejích archivů nepotvrdila obvinění. Dodala, že některé spisy by mohly být v budoucnu otevřeny.

Za zesnulého papeže se v polovině března postavil například i pražský arcibiskup Jan Graubner. Podle něj obvinění, že Karol Wojtyla jako krakovský arcibiskup kryl sexuální zneužívání kněžími, neberou v potaz širší souvislosti. Zmínil také možné zapojení polské komunistické tajné policie. Graubner připustil, že Jan Pavel II. se mohl dopustit chyb, v dané době ale podle něj bylo jiné "společenské povědomí a obvyklé způsoby řešení problémů v otázce sexuálních deliktů".

V Lodži dnes byla poničena socha Jana Pavla II., jeho ruce byly pokryty červenou barvou a podstavec byl označen nápisem "Maxima culpa" ("Největší vina"). Odkazuje na stejnojmennou Overbeekovu knihu, ve které novinář na základě archivů polské komunistické tajné policie a rozhovorů s oběťmi a svědky sexuálního zneužívání tvrdí, že budoucí papež jako arcibiskup nejenže věděl o zneužívání dětí ve své arcidiecézi, ale také ho pomohl utajit tím, že překládal kněze z jedné farnosti do druhé, včetně nejméně dvou, kteří byli nakonec odsouzeni za zneužívání nezletilých.

Související

Mateusz Morawiecki

Duda jmenoval Mateusze Morawieckého předsedou vlády. Šanci na důvěru ale nemá

Nová vláda Mateusze Morawieckého složila v pondělí přísahu v Prezidentském paláci. Prezident Andrzej Duda vyjádřil radost nad "obrovským zastoupením žen" ve vládě, což ho potěšilo. Při rozhovoru o představených výzvách dle serveru Polsat News uvedl, že v polském energetickém sektoru začíná nová éra, a to éra jaderné energie. 

Více souvisejících

Polsko Papež Jan Pavel II.

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Teplejší počasí vydrží až do čtvrtka, ukazuje předpověď

Oteplení doprovázené oblevou začalo již o uplynulém víkendu a bude pokračovat i v tomto týdnu. Dnes jsou očekávány nejvyšší denní teploty v rozmezí 5 až 9 °C. Nad nulou bude i v následujících dnech, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

Události Petra Nutila: Pohřeb Karla Schwarzenberga a zavedení korespondenční volby

Milí moji, je druhá adventní neděle roku 2023 a spolu s ní jsou tu další Události Petra Nutila! 

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy