Atény – Už několik týdnů blokují řečtí zemědělci silnice pomocí traktorů. Tímto způsobem protestují proti důchodové reformě. Teď se rozhodli cesty na chvíli uvolnit a poradit se, co bude dál. Řecká média již před měsícem varovala, že farmáři mají čas si vynutit svoje podmínky jen do března, kdy začne zase zemědělská sezóna a kdy bude traktorů zapotřebí zase na polích.
Dosavadní rozhovory s vládou premiéra Alexise Tsiprase, která je pod tlakem mezinárodních věřitelů, nepřinesly podle farmářů uspokojivý výsledek. Vládou totiž blokování silničních tahů desítkami traktorů podstatě nepohnulo. Farmáři se podle serveru listu Naftemporiki nyní chtějí soustředit na akce, jak je obkličování úřadů a sídel ministerstev, což už ale také v minulých týdnech sporadicky činili.
Zemědělci požadují odvolání reforem a zahájení jednání prakticky od nuly. Reformy jsou však podmínkou pro další pomoc Řecku ze strany mezinárodních věřitelů, podle nichž navíc musí vláda v Aténách oproti svým nynějším návrhům ještě přitvrdit.
Pro zemědělce plán vlády počítá se zvýšením odvodů na důchodové pojištění ze sedmi na 20 procent. Kromě toho jim má být zvýšena daň z příjmu z 13 na 26 procent. Vláda ovládaná především levicovou formací SYRIZA je tak kritizována, že reformy provádí hlavně na úkor těch odvětví, z nichž pocházejí voliči pravicové opozice.
Situaci v terénu v těchto dnech také zkomplikoval nárůst počtu uprchlíků v zemi, kterým se skoro uzavřely hranice se sousední Makedonií. Tisíce jich jsou na cestách nebo v nouzových ubytovacích zařízeních.
Související
Lesní požáry zasáhly i Řecko. Při hašení se srazily dvě helikoptéry
Plány na deportaci migrantů dostávají jasné obrysy. Evropské státy pracují na zřízení prvních center
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Stát opět jedná se společností Sev.en, obce prý o peníze nepřijdou
před 1 hodinou
Počasí: Bouřky hrozí dnes i v pátek, může spadnout až 70 milimetrů srážek
před 1 hodinou
Schillerová neustoupí. EET prosadíme, vzkázala po hlasování v Senátu
před 2 hodinami
Trump vyhlásil Íránu ekonomickou válku historických rozměrů
před 3 hodinami
Češi mohou vybrat předmět, který astronaut Svoboda vezme do vesmíru
před 4 hodinami
Nečekaný vývoj v královské rodině. Harry a Meghan se vracejí do Británie
před 5 hodinami
V Kyjevě a okolí při ruském útoku umírali lidé. Do Rumunska pronikl dron
před 6 hodinami
Počasí ve čtvrtek nabídne další bouřky. Meteorologové očekávají silný vítr
včera
ZZ Top ztratili bubeníka. Zemřel Frank Beard, bylo mu 77 let
včera
Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky
včera
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
včera
Juchelka může s maximálním možným zvýšením důchodů narazit u koaličního partnera
včera
Levákům udělali jméno. Do dějin se zapsala celá řada umělců
včera
Írán promýšlí reakci na možnou další eskalaci. V ohrožení by byla i Evropa
včera
Návrat EET se komplikuje. Senátoři vrací zákon do Poslanecké sněmovny
včera
Detaily vraždy v Českých Budějovicích. K činu mělo dojít před zraky dětí
včera
Trump dosáhl svého. Jihokorejci potvrdili zkrácení cvičení s Američany
včera
Se spisovatelem Páralem se lidé rozloučili v Mariánských Lázních
včera
Počasí: Česko zasáhnou silné bouřky. První hrozí od půlnoci na čtvrtek
včera
Ruský politik Mironov navrhl, aby se Orešnikem zaútočilo na Británii
Ruský politik Sergej Mironov pohrozil Velké Británii útokem, při němž by mohla být použita raketa Orešnik. Cílem by byly továrny, v nichž se na Ostrovech vyrábějí bezpilotní stroje, které slouží ukrajinské armádě při útocích na cíle v Rusku.
Zdroj: Lucie Podzimková