Atény – Frontex bude ve spolupráci s řeckou policií od pondělí vracet stovky ilegálních migranti do Turecka. Opatření se dotknou migrantů z takzvaných bezpečných zemí, což jsou prakticky všechny africké a asijské státy kromě Sýrie a Iráku, kde zuří rozsáhlejší ozbrojené konflikty.
Řecká policie a agentura pro ochranu vnějších hranic Evropské unie Frontex začnou od pondělí po stovkách vracet nezákonné přistěhovalce. Informovala o tom dnes řecká média s odvoláním řecké ministerstvo pro ochranu občanů. Atény si doposud stěžovaly, že procedura vracení migrantů vázla na neochotě Turecka v tomto ohledu spolupracovat.
První skupinu čítající 308 přistěhovalců převeze řecká policie v průběhu pondělí a úterý k pozemní řecko-turecké hranici na řece Evros. Tam je předá tureckým úřadům, aby se mohli vrátit do zemí původu, uvedly list Ethnos nebo televizní stanice Skai a Mega. O státní příslušnosti těchto lidí však média neinformovala.
Zadržovat a vracet do Turecka by měli takzvané ekonomické migranty také pracovníci Frontexu operující na řecko-turecké námořní hranici.
Řecké úřady také plánují, že začnou zatýkat všechny cizince přítomné na řeckém území, na které se nevztahuje právo na azyl, a obratem je budou vyhošťovat ze země. Konkrétně se to má týkat i občanů zemí, jako jsou Bangladéš nebo Pákistán.
Související
Plány na deportaci migrantů dostávají jasné obrysy. Evropské státy pracují na zřízení prvních center
Do Evropy dorazil pozůstatek hurikánu. Počasí bude místy hodně nebezpečné
Aktuálně se děje
včera
Rubio: USA nedovolí žádné zemi, včetně Íránu, vybírat poplatky za plavbu v Hormuzském průlivu
včera
Extrémní počasí si už v Evropě vyžádalo desítky lidských životů
včera
Dagmar Havlová odebrala Knihovně souhlas s užíváním jména exprezidenta
včera
Dustin Hoffman bude hvězdou karlovarského festivalu. Obdrží Křišťálový glóbus
včera
Nové informace. Učitel, po němž pátraly desítky hlídek, spolupracuje s policií
včera
Karel III. jako první britský král odtajní daňové přiznání, oznámil palác
včera
Počasí může v části Česka způsobit požáry, varuje ČHMÚ. Výstraha platí do odvolání
včera
Meloniová je jen špičkou ledovce. Jak Trump přichází o partnery, s nimiž budoval přátelství desítky let?
včera
Zelenskyj kvůli diplomatickému sporu s Nawrockým odmítl jet na konferenci o obnově Ukrajiny
včera
Neuvěřitelná transformace Ukrajiny: Kyjev ukázal Putinovi i celému světu, jak se ve 21. století vedou války
Aktualizováno včera
Policejní manévry kvůli ozbrojenému muži jsou u konce. Našli ho v Praze
včera
O žalobě Pavla na vládu už informují i světová média
včera
Londýn se v extrémním počasí doslova vaří, lidstvo čelí souběhu dvou krizí, varoval šéf OSN
včera
Evropská unie čelí vlně kritiky. Plánuje se setkat s delegací Tálibánu
včera
Za žalobu si může vláda sama. Opozice se ve sporu s koalicí postavila za Pavla
včera
Pavel podal k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu na vládu
včera
Počasí: Evropu zasáhla vlna extrémních veder. Umírají děti i senioři, ptáci nepřežijí v hnízdech, zasedají krizové štáby
včera
Favorit je jasný. Burnham má nahradit Starmera, před pár dny uspěl u voleb
včera
Šest premiérů za sedm let. Proč si Británie nedokáže udržet stabilní vedení?
včera
Výhled počasí do poloviny července. Extrémní teplo časem odezní
V Česku právě probíhá extrémně teplotně nadprůměrný týden, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Další týdny už by měly být přece jen chladnější, zároveň se očekává prohlubování sucha.
Zdroj: Jan Hrabě