Atény - Areál zrušeného aténského letiště Elliniko, kde je nyní vůbec největší uprchlický tábor v Řecku, v sobě skrývá ironii. Tisíce nouzově ubytovaných lidí zde mohou snít o destinacích, které jsou jim nedostupné.
Přestože z letiště už žádné stroje nestartují, v místním muzeu civilního letectví staré informační tabule stále vybízejí k nástupu do letadla mířícího například do Paříže. Mezitím jsou do těsné blízkosti muzea umisťováni běženci, již se nuceně vracejí od řecko-makedonského hraničního přechodu u vesnice Idomeni, který byl před týdnem neprodyšně uzavřen.
"Proč? Proč nás nepouštějí dál? Proč to dřív šlo a teď ne?" šíří se mezi imigranty ozvěnou s rostoucím zoufalstvím. Všichni moc dobře vědí, že přes milion lidí se do západní Evropy loni bezpečně dostal. Mnozí tam už mají příbuzné a chtějí se k nim připojit.
V areálu Elliniko na jihovýchodním předměstí Atén ve stadionech určených k jednorázovému použití během olympijských her v roce 2004 získalo ubytování kolem 4000 lidí zejména z Afghánistánu, ale také z Pákistánu, Íránu nebo Maroka. Ale dostává se i na Syřany, kteří přitom formálně stále mají právo na udělení azylu.
Určitá řevnivost vládne v uprchlické komunitě mezi národnostmi. Například Pákistánci nechápou, proč na rozdíl od Sýrie je jejich země považována za bezpečnou. Mladík jménem Hasan Bilal ukazuje paži s řeznou ranou, kterou mu, jak říká, provedli příslušníci radikálního hnutí Taliban.
Uprchlíci v Elliniku ani v Pireu nemají na spaní příliš pohodlí. V poskytnutých budovách je od studené betonové podlahy dělí jen karimatky nebo erární šedivé deky rozdané pracovníky OSN. Dary místních potěší - jeden z uprchlíků se po areálu prochází v luxusních teplácích fotbalového týmu Olympiakos Atény, o kterém ovšem slyší poprvé. Písmu na dresu nerozumí.
Ti, kdo přijeli se stany, jsou ve venkovních prostorách, nejčastěji kvůli dešti pod stříškami nástupišť u přístavních mol. Pokud neokouní kolem, tvoří fronty před ambulancemi - zima a špatné hygienické podmínky mají své důsledky - a před výdejnou základních potřeb a potravin. V drtivé většině jde o rodiny s dětmi, které po zdlouhavém čekání v uprchlických táborech v Turecku na ukončení násilí ve svých zemích už nevydrželi a hledají nový život v Evropě, pokud možno v Německu.
Místní dobrovolníci, kteří nechtějí být jmenováni, se svěřují, že koktejl různých mentalit vyvolává napětí, které zejména u mladíků umocňuje tu a tam ještě konzumace drog a alkoholu. V areálu Ellinika před několika dny došlo k hromadné rvačce Marokánců s Afghánci a Íránci: několik osob muselo být ošetřeno v nemocnici. Agresívní jsou údajně hlavně mladí Marokánci, kteří se chovají poměrně nezdvořile k ženám a některé i sexuálně obtěžují.
Související
Do Evropy dorazil pozůstatek hurikánu. Počasí bude místy hodně nebezpečné
Návrat z dovolené se zdramatizoval. Letounu hořel motor, lidé strávili noc na letišti
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Drama v Liberci. Sedm zraněných při požáru domu, zachraňovali je hasiči
před 1 hodinou
Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci
před 2 hodinami
Turek u Pavla nepochodil. Prezident je připraven ho nejmenovat
před 3 hodinami
Zůna má pokračovat jako ministr obrany. Zastal se ho i prezident
před 4 hodinami
Tragédie v Českých Budějovicích. Chodkyně nepřežila střet s autem
před 4 hodinami
Co se stane, až Rusko zaútočí na Evropu? Hrozí extrémně krvavá válka
před 5 hodinami
Exploze v Moskvě. Generál je po smrti, mluví se o podílu Ukrajinců
před 6 hodinami
Podnikatel Karel Kadlec zemřel. Z CarTec Group udělal respektovanou firmu
před 7 hodinami
Witkoff jednal o míru s Kyjevem i Moskvou. Bylo to produktivní a konstruktivní, řekl
před 7 hodinami
Vražda na Šternbersku. Na místě činu se údajně střílelo
před 9 hodinami
Počasí tento týden: Dorazí na Vánoce a o svátcích sníh?
včera
Rutte: Putin je ochoten obětovat obrovské množství lidí. Na Ukrajině se zranilo nebo zemřelo milion Rusů
včera
Turecko se chce vrátit k projektu F-35. Zvažuje, že se zbaví ruských zbraní
včera
"Jeden z největších pokusů o utajování v historii." Z Epsteinových dokumentů zmizela fotografie s Trumpem
včera
Americké jednotky u břehů Venezuely zadržely třetí tanker. Brazílie mluví o opakování války o Falklandy
včera
Kreml popřel trojstranná jednání s USA a Ukrajinou. Macron přivítal ochotu Putina s ním mluvit
včera
Česko si připomíná druhé výročí tragické střelby na Filozofické fakultě
včera
Na USA není spoleh, obává se Francie. Chystá se na vůdčí roli v obraně Evropy před Ruskem
včera
Víkendová jednání na Floridě jsou nadějná, tvrdí ruští vyjednavači. Kreml ale stupňuje požadavky
včera
Rusko: Evropské změny v mírovém plánu naději na konec války nezvýšily. Možnost nalezení řešení zkomplikovaly
Kreml se ohradil proti úpravám amerického mírového plánu, které navrhla evropská strana společně s Kyjevem. Hlavní poradce ruského prezidenta pro zahraniční politiku Jurij Ušakov v neděli prohlásil, že tyto změny rozhodně nezvyšují naději na dosažení trvalého smíru. Podle jeho slov snahy Evropanů a Ukrajinců o úpravu dokumentu spíše komplikují možnost nalezení dlouhodobého řešení téměř čtyři roky trvajícího konfliktu.
Zdroj: Libor Novák