Paříž – Francii dnes částečně ochromily stávky a demonstrace. Desítky tisíc lidí vyrazily pod vedením odborových organizací na protestní pochody v desítkách francouzských měst s požadavkem vůči vládě, aby stáhla reformu z parlamentu, který ji má opět projednávat příští týden. Podle serveru deníku Le Monde tvořili jádro manifestací mladí a nezaměstnaní.
Francii dnes zasáhly stávky a demonstrace kvůli reformě pracovního práva. Protestující pálili pneumatiky na silnicích, aby tak omezili dopravu. V několika městech, včetně metropole Paříže, se střetli s policií.
Z 50.000 lidí, kteří se demonstrací zúčastnili ve Francii mimo Paříž, jich bylo nejvíc v Nantes (8500), Le Havre a Lyonu (po 5500) nebo v Marseille (4800).
A Paris, un policier grièvement blessé https://t.co/hkT25Oi2on pic.twitter.com/Qi4BVHliuw
— Libération (@libe) 28. dubna 2016
Stávka se dotkla také leteckého provozu na obou mezinárodních letištích v Paříži. Na letišti Orly bylo kvůli částečné stávce leteckých dispečerů zrušeno 20 procent všech letů, včetně večerního spoje společnosti Transavia France do Prahy a zpět.
Nejvíce protestujících se sešlo ve francouzské metropoli, kde došlo i na případy vandalství - někteří účastníci akce rozbili výlohy obchodů nebo zapalovali kontejnery s odpadky. Na několika místech proti nim zasáhla policie, která použila granáty se slzným plynem.
Střety mezi demonstranty a policií nastaly také v Rennes, Nantes a Toulouse. Zranění při nich utrpělo několik lidí, včetně policistů.
Demonstranti se domnívají, že reformou zákoníku práce jde stát na ruku zaměstnavatelům a snižují jistotu zaměstnání zejména pro mladé. Návrh zákona si klade za cíl poskytnout větší flexibilitu pro podniky, zejména pokud jde o organizaci pracovní doby, a vyjasnit pravidla propouštění z ekonomických důvodů.
Související
Evropou prošly prvomájové demonstrace. V Německu a Francii zasahovala policie
Paříží prošlo přes 180 tisíc lidí. Pochodu proti antisemitismu se Macron nezúčastnil
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Po silném zemětřesení zasáhlo Indonésii 230 dalších otřesů. Počet mrtvých roste
před 1 hodinou
Ukrajina dokončuje vývoj první balistické rakety. Bude sloužit jako základ evropského protiruského štítu
před 3 hodinami
Ruská armáda utrpěla v červenci jedny z nejvyšších ztrát od začátku invaze, Ukrajina hlásí úspěšnou protiofenzívu
před 4 hodinami
Španělsko a Maroko se bojí další migrační vlny. Výrazně posilují bezpečnost na hranicích
před 5 hodinami
Rusko vydalo zatykač na Conora Kennedyho, syna ministra zdravotnictví USA
před 6 hodinami
Chorvatsko pohltily rozsáhlé lesní požáry
před 8 hodinami
Pět let od návratu Tálibánu k moci: Afghánistán se hroutí, lidem hrozí hladomor
před 9 hodinami
Indonésii zasáhlo silné zemětřesení, nejméně pět mrtvých
před 10 hodinami
Trump: V nejbližší době prohlásím Hormuzský průliv za území Spojených států
před 11 hodinami
Předpověď počasí na příští týden slibuje déšť. Meteorologové ale mírní očekávání
včera
Sucho v Evropě způsobuje i fenomén, který experti pozorují už desítky let
včera
Podvod připravil seniora o miliony. Myslel si, že investuje s premiérem
včera
Sparta se ke Slavii v Lize mistrů nepřidá. V předkole nestačila na Lyon
včera
Plány monarchie odhaleny. Figuruje stále i jméno bývalého prince Andrewa
včera
Policie zastavila pátrání po pohřešovaném z jezera Most. Zmizel při bouřce
včera
Pražské letiště obnovilo provoz na hlavní ranveji. Prošla modernizací
včera
Motocyklista Salač senzačně zvítězil na okruhu Silverstone. Vyhrál ve třídě Moto2
včera
Počasí o víkendu: Česko sejmou další vedra, místy se čeká až 37 stupňů
včera
Zelenskyj má další problém. Nikomu se k Trumpovi nechce
včera
Rozsáhlé razie ve Francii: Kvůli požárům byly zatčeny stovky lidí
Francouzské úřady od začátku letošního léta zadržely téměř pět set lidí podezřelých ze zakládání lesních požárů. Policie v souvislosti s vlnou požárů, která zasáhla zemi během rekordních veder, zadržela celkem 474 osob, mezi nimiž je i 183 nezletilých.
Zdroj: Libor Novák