Londýn - Tisíce převážně mladých odpůrců brexitu dnes protestovaly v Londýně. Podle nové ankety 1,2 milionu voličů, kteří hlasovali pro odchod z EU, svého rozhodnutí nyní litují.
Podle organizátorů se na demonstraci sešlo kolem 40.000 lidí. Ke stejnému počtu došla i stanice BBC, která usoudila, že přišlo rozhodně více lidí, než se očekávalo. Podle některých komentářů bylo ale účastníků méně než 40.000.
"Můžeme sejmout prst z tlačítka pro sebezničení a zabránit brexitu. A to odmítnutím, že referendum má hodnotu konečného rozhodnutí. Neopouštějme budoucí generaci. Demonstrujme, protestujme a zastavme brexit," řekl na facebooku jeden z organizátorů průvodu Keiran MacDermott. Narážel na skutečnost, že referendum není v zemi právně závazné a brexit musí ještě schválit parlament.
Podle herce Marka Thomase z řad pořadatelů britští zákonodárci by neměli podpořit odchod, který je podle něj výsledkem přehánění a překrucování, kterých se dopouštěli zastánci brexitu ohledně imigrace a financování EU. "Přistoupili bychom na výsledek referenda, kdyby se odehrávalo v patřičné úrovni. Avšak bylo plné dezinformací," řekl AP Thomas v průvodu. "Rozhodli jsme se špatně kvůli lžím v kampani pro brexit," tvrdí také 37letá Casey.
Zdroj: YouTube"Ráno po hlasování jsem byl skutečně ohromen. Cítím se hluboce nejistý ohledně mé budoucnosti," vysvětlil agentuře Reuters svou účast v demonstraci Nathaniel Samson (25) ze severního Londýna.
"Všichni vědí, že v případě nového referenda bychom hlasovali pro setrvání (v EU)," věří Nicholas Light (82).
Skupina opozičních poslanců podle britského listu The Independent také v písemném prohlášení uvedla, že dosud neznámé podmínky, za jakých bude země vystupovat z EU a které Londýn teprve v příštích letech vyjedná s unií, musejí Britové schválit v dalším referendu.
Dle průzkumu agentury Ipsos Mori pro stanici BBC si 16 procent Britů, kteří se zúčastnili referenda, myslí, že Spojené království nakonec zůstane v unii. Dalších 22 procent to považuje za možné. Téměř poloviny respondentů je pro předčasné parlamentní volby, aby otázky brexitu řešila nová vláda.
Situace v Británii se nejspíš začne vyjasňovat až po 9. září, kdy se má oznámit jméno nástupce premiéra Davida Camerona v čele Konzervativní strany i britské vlády.
Související
V Británii se ve velkém začíná mluvit o návratu do EU
Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová
Brexit , Londýn , demonstrace ve Velké Británii
Aktuálně se děje
včera
Novinky v případu nálezu části těla na Sokolovsku. Padlo obvinění z vraždy
včera
Vybraní svěřenci Miroslava Koubka už jsou v USA. Vedle povinností zažívají i radosti
včera
Audit odhalil podivné výdělky bývalého prince Andrewa. Exministr ho zepsul
včera
Konec Knihovny Václava Havla ještě nemusí být definitivní, naznačil člen správní rady
včera
Policie má podezřelého z vraždy cizince. Dopadla ho elitní pražská mordparta
včera
Češi před MS zvládli americkou generálku s Guatemalou. Přes počáteční chyby vyhráli 3:1
včera
Tragické úmrtí dítěte na Příbramsku. Zasáhl ho elektrický proud
včera
Černý scénář se naplnil. Kvůli válce s Íránem trpí hlady miliony lidí
včera
Libanonský lídr se tvrdě pustil do Íránu. Teherán obvinil ze zneužívání
včera
Macron zvažuje, že pro upevnění vztahů s Trumpem vytáhne eso z rukávu
včera
Co způsobí super El Niño? Asie se chystá na devastační dopady extrémního počasí
včera
Ukrajina požádala EU, aby vyloučila muže v branném věku z programů dočasné ochrany
včera
Úřad vlády vstoupil do historicky první stávky. Babiše to prý mrzí
včera
Izrael během války s Íránem tajně rozmístil elitní vojenské jednotky v Ázerbájdžánu
včera
Vědci neskrývají nadšení. AI vytvořila vakcínu chránící před celou plejádou virů
včera
Celé znění Zelenského dopisu Putinovi
včera
Zelenskyj poslal Putinovi dopis. Vyzval ho k osobnímu setkání
včera
USA navzdory Trumpovi schválily rozsáhlý balík pomoci Ukrajině a tvrdé sankce proti Rusku
včera
Víkendové počasí bude nejteplejší na jihu Moravy
4. června 2026 21:58
Novinky z vyšetřování bývalého prince Andrewa. Řeší se i případ z roku 2002
Policejní vyšetřování bývalého prince Andrewa se má nově soustředit i na incident ze začátku tohoto tisíciletí. Syn zesnulé královny Alžběty II. je podezřelý z údajného obtěžování ženy na dostizích. Informovala o tom britská média.
Zdroj: Lucie Podzimková