Londýn - Nastupující britská premiérka Theresa Mayová neuvažuje o předčasných volbách a nehodlá spěchat se zahájením výstupových rozhovorů s Evropskou unií.
"Článek 50 (unijní smlouvy) bude podle mého názoru aktivován, až budeme připraveni. Nejdůležitější nyní je, abychom učinili to, co je v našem státním zájmu," prohlásil vysoký představitel jeho kabinetu Chris Grayling, který zastává post vůdce konzervativců v Dolní sněmovně a kterého deník The Daily Telegraph označuje za pravou ruku Mayové.
"Připravíme se na vyjednávání, rozhodneme se o tom, jaký vztah (s EU) chceme dohodnout, teprve pak učiníme další krok a aktivujeme článek 50," dodal v rozhovoru se stanicí Sky News.
Mayová již dříve řekla, že letos nepředpokládá aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy o reformě EU, který řeší odchod ze společenství. Toto prohlášení učinila v době, kdy se očekával souboj s protikandidátkou Andreou Leadsomovou s tím, že vítězka premiérský úřad převezme na podzim. Leadsomová se ale z klání v pondělí nečekaně stáhla.
Grayling rovněž hovořil o tom, že Mayová ze všeho nejdříve ustaví svůj kabinet. Řekl, že nebude ve výběru hodnotit to, jaký tábor před červnovým referendem možný kandidát zastával. "Vybere si tým, který bude mít zájem pracovat ve prospěch této země," uvedl s tím, že záměrem Mayové je opět sjednotit Konzervativní stranu.
Britský ministr obrany Michael Fallon dnes prohlásil, že Mayová nechce vypsat předčasné volby a hodlá pokračovat ve vládě konzervativců až do řádných voleb, které budou v roce 2020. Portál standard.co.uk napsal, že stejně jako Fallon hovoří i další zdroje blízké budoucí premiérce.
Související
Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili
Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky
Theresa Mayová , Velká Británie , Brexit
Aktuálně se děje
včera
Hrdinky z paralympiády. Edlingerová se postarala o první zlato pro Česko po 24 letech, Bubeníčková po dvou stříbrech bere i bronz
včera
Příprava invaze na Tchaj-Wan? Podivné formace čínských rybářských člunů nedokáží vysvětlit ani experti
včera
USA pošlou na Blízký východ 2500 mariňáků námořní pěchoty
včera
O nic se nepokoušejte, koupili jsme od Ruska Orešniky, vzkázal Západu Lukašenko
včera
Válku proti Íránu vedou nejbohatší státy. Největší cenu za ni ale platí nejchudší země
včera
„Atomová bomba tržního hospodářství.“ Vláda řeší, co s rostoucími cenami paliv
včera
Francouzský jaderný deštník u expertů narazil. Sloužit má jako pojistka, pokud selže jednotné evropské odstrašení
včera
Macron chce nad Evropou vybudovat jaderný deštník. S Českem se nepočítá
včera
Počet obětí války v Íránu roste. USA ztratily tankovací letoun, zemřeli čtyři vojáci
včera
Na nové ceny si zvykejme, pohonné hmoty jen tak nezlevní, varují analytici
včera
Trump vyzval posádky tankerů, aby projevily odvahu a proplouvaly průlivem i přes íránské útoky
včera
CNN: Pentagon Írán podcenil. Nevěřil, že zablokuje Hormuzský průliv
včera
Počasí se změní, avizují meteorologové. Na horách znovu napadne sníh
12. března 2026 21:58
Novinky z kauzy Macinkových esemesek. Poradce prezidenta naznačil závěry policistů
12. března 2026 21:04
Ombudsman se zastal ženy, které na výdaje zbývalo 2500 korun měsíčně
12. března 2026 20:13
Karel III. promluvil ke Commonwealthu. Republikáni protestovali kvůli Andrewovi
12. března 2026 19:22
Obchody začínají upozorňovat, jak bude otevřeno o Velikonocích
12. března 2026 18:46
Pavel a Babiš budou jednat o rozpočtu či bezpečnostní situaci
12. března 2026 18:11
Žádné výmluvy a výjimky. Trumpova Amerika reaguje na české obranné výdaje
12. března 2026 17:29
Tyhle kecy poslouchat nebudu. Vondra odešel z debaty se slovenským politikem
Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) odešel z diskuze na slovenské televizi, kde jeden z jeho slovenských kolegů označil amerického prezidenta Donalda Trumpa či jeho ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského za největší gaunery tohoto století. Podle Vondry šlo o snůšku lží a demagogie.
Zdroj: Jan Hrabě