Londýn – Nový britský ministr zahraničí a bývalý starosta Londýna Boris Johnson hned v rámci svého prvního projevu ve funkci okusil, jaká nálada vůči němu ve společnosti panuje. Více informací přinesl bruselský server Politico.
První projev Borise Johnsona jako nového britského ministra zahraničí se odehrál na francouzském velvyslanectví při příležitosti Dne dobytí Bastilly. Projev se odehrál včera před teroristickými útoky v Nise.
Johnson ve svém krátkém projevu mluvil o tom, že by obě země měly udržet „politickou, kulturní, psychologickou a ekonomickou unii“. To ale mezi přítomnými vyvolalo úšklebky a smích; právě Johnson stál v čele kampaně za odchod Británie z EU, který povede k nutnému vzdálení obou zemí.
Po ukončení projevu a poděkování přítomným pak Johnson sklidil nejen potlesk, ale také hlasité nesouhlasné bučení. Ačkoliv server uvádí, že není jasné, zda přišlo ze strany přítomných Britů nebo Francouzů, popisek u videa reakci připisuje nespokojeným Francouzům.
Jmenování Johnsona novým ministrem zahraničí premiérkou Theresou Mayovou ve svět vyvolalo rozporuplné reakce. Johnson totiž díky svým výrokům nepatří v zahraničí mezi oblíbené osobnosti.
Jean-Marc Ayarault, francouzský ministr zahraničí, jeho jmenování okomentoval následovně: „O Borise Johnsona si vůbec starosti nedělám, ale během kampaně (za brexit) lhal hodně Britům a teď je to on, kdo stojí zády ke zdi.“
Související
Boris Johnson k Evropě: Trump se vás jen snaží šokovat
Mohla válka na Ukrajině skončit po pár měsících? Svět obrací zrak k Johnsonovi, Zelenskyj ho brání
Boris Johnson , Velká Británie
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Ulice zejí prázdnotou. Kanaďané kvůli Trumpovi masivně bojkotují americké obchody a služby
před 1 hodinou
Každý student se bude učit střílet. Lotyšsko kvůli Rusku zavádí povinný vojenský výcvik pro střední školy
před 2 hodinami
Česko zůstane bez ochrany? Trump chce členům NATO neplnícím závazky sebrat právo na aktivaci článku 5
před 3 hodinami
Prezident USA zvažuje přejmenování Hormuzského průlivu na Trumpův průliv
před 5 hodinami
Kallasová se na schůzce G7 pohádala před ostatními ministry s Rubiem
před 6 hodinami
Rubio se rázně pustil do Zelenského. Obvinil ho ze lži
před 7 hodinami
Nová varianta covidu znepokojuje odborníky. „Cikáda“ už se dostala i do Česka
před 8 hodinami
Dnes v noci začne platit letní čas. Ručičky se posunou o hodinu dopředu
před 9 hodinami
Politico: Česko je na tom ze všech států nejhůře. Na obranu dává ještě míň než Maďarsko
před 10 hodinami
Klíč k Hormuzskému průlivu leží na sedmi ostrovech. Pokud je americká armáda obsadí, čeká ji peklo na zemi
před 12 hodinami
Počasí o víkendu. Tepleji bude dnes, hrozí další sněžení
včera
Důchodů se mají dotknout změny. Jsou plánované ve dvou fázích
včera
Tři roky se čekalo. Babiš obnovuje společná vládní jednání se Slováky
včera
ČT se obává kolapsu. Lidé přijdou o StarDance, varuje Grolich
včera
Trump oznámil, kdy pojede do Číny. Návštěvu odložil kvůli válce s Íránem
včera
Tak zaúřadovalo zimní počasí. Na východě napadly desítky centimetrů sněhu
včera
Konec střídání času na obzoru. Zdechovský věří, že EU se brzy dohodne
včera
Ruská státní pokladna se tenčí. Putin vyzval oligarchy, aby podpořili obranný rozpočet země
včera
V USA se rozjíždí tichá mocenská válka. Demokraté se snaží vyplnit vakuum po Bidenovi
včera
Německo chce proměnit armádu v nejsilnější bojovou sílu Evropy, než Rusko zaútočí na NATO. Má na to tři roky
Generál Carsten Breuer, nejvýše postavený voják německého Bundeswehru, čelí úkolu, který by byl ještě před několika lety nemyslitelný: proměnit německou armádu v nejsilnější bojovou sílu Evropy. Podle Breuera je situace naléhavá, neboť Rusko masivně investuje do zbrojení a náboru. Varuje, že do roku 2029 bude Moskva schopna zahájit rozsáhlý útok proti území NATO, a Německo proto musí být připraveno na scénář velké války.
Zdroj: Libor Novák