Berlín/Helsinky – Ve Finsku z táborů pro uprchlíky zmizelo 2 500 lidí, sdělil reportér z finské televize MTV3. Místní úřady tvrdí, že nemají ponětí, kde tito lidé jsou ani jak si vydělávají na živobytí, protože s nimi ztratily veškeré kontakty. Zprávu přinesl server RT.
„Jde o velice nebezpečnou situaci, nevíme, kdo ti lidé jsou, proč přišli a jak si v současnosti zajišťují obživu, když si zatím neopatřili azyl, ale přesto se rozhodli, že tu zůstanou," řekla v rozhovoru s MTV3 vedoucí národního úřadu pro vyšetřování Sanna Paloová.
„Nebezpečí plyne z toho, že mnoho lidí [z těch, kteří zmizeli] a kteří původně přišli [do Finska], mělo falešné nebo vůbec žádné doklady," dodala.
Není to poprvé, co žadatelé s center pro uprchlíky zmizeli. Zhruba 13 % všech migrantů, již se oficiálně loni dostali do Německa, se nikdy neukázalo v pro ně připravených ubytováních, uvedl v únoru server Süddeutsche Zeitung.
Šéf německého Federálního úřadu pro Migraci (BAMF) uvedl, že v zemi je až 400 000 lidí bez osobních dokladů, které úřady nebyly schopné identifikovat. Podle deníku Funke Mediengruppe se v Německu za minulý rok ztratilo 5 835 uprchlických dětí. Mezi pohřešovanými je i 555 dětí, kterým ještě nebylo ani čtrnáct let.
Dle RT deník Funke Mediengruppe tyto statistiky získal od německého parlamentu. Mluvčí ministerstva vnitra Johannes Dimroth řekl, že čísla pohřešovaných dětí jsou pravděpodobně ještě vyšší.
Europol tvrdí, že zmizelo nejméně 10 000 dětí bez doprovodu poté, co dorazily do Evropy. Panují obavy, že mnoho z nich padlo za oběť obchodování s lidmi.
„Není nepřiměřené tvrdit, že jde o 10 000 dětí a více. Ne všechny však padly za oběť zločinu; některé pravděpodobně přešly k členům rodin. Prostě jen nevím, kde jsou, co dělají nebo s kým jsou," řekl médiím vedoucí zaměstnanec Europolu Brian Donald.
Související
Metnar řešil situaci ve španělské Ceutě. Česko vyzvalo ke změnám v ochraně hranic EU
Musíme posílit hranice Evropské unie, napsala von der Leyenová do Madridu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Podvod připravil seniora o miliony. Myslel si, že investuje s premiérem
před 1 hodinou
Sparta se ke Slavii v Lize mistrů nepřidá. V předkole nestačila na Lyon
před 2 hodinami
Plány monarchie odhaleny. Figuruje stále i jméno bývalého prince Andrewa
před 3 hodinami
Policie zastavila pátrání po pohřešovaném z jezera Most. Zmizel při bouřce
před 3 hodinami
Pražské letiště obnovilo provoz na hlavní ranveji. Prošla modernizací
před 4 hodinami
Motocyklista Salač senzačně zvítězil na okruhu Silverstone. Vyhrál ve třídě Moto2
před 4 hodinami
Počasí o víkendu: Česko sejmou další vedra, místy se čeká až 37 stupňů
před 5 hodinami
Zelenskyj má další problém. Nikomu se k Trumpovi nechce
před 6 hodinami
Rozsáhlé razie ve Francii: Kvůli požárům byly zatčeny stovky lidí
před 7 hodinami
Tusk: Polské bezpečnostní složky zmařily ruský atentát na amerického občana ve Varšavě
před 8 hodinami
Protiválečný politik Naděždin, kterému Moskva nepovolila kandidovat proti Putinovi, uprchl z Ruska
před 9 hodinami
Trumpovi se nelíbí drony ze zahraničí. Uvalil na ně stoprocentní cla
před 9 hodinami
V chorvatském Omiši vypukl rozsáhlý požár, pomáhají i čeští policisté
před 10 hodinami
Evropská ekonomika dostala pomyslnou ránu do obličeje. A hned dvakrát za sebou
před 11 hodinami
Nové detaily Trumpova odjezdu z Turecka: Na stole byl původně jiný plán, v kontejneru na jídlo nejel sám
před 12 hodinami
Pokusy o sebevraždu na letadlové lodi? Zkreslujete informace, naštval se Hegseth
před 12 hodinami
Tchaj-wan vypnul internet. Blackoutem simuloval čínskou invazi
před 13 hodinami
Stíhačky NATO sestřelily nad Lotyšskem bezpilotní letoun. Finsko omezilo provoz
před 15 hodinami
Počasí o víkendu přinese do Česka další tropy
včera
Musk vydělává jen z Tesly miliardy. Jeho příjem převyšuje plat zaměstnanců 2,5milionkrát
Nová zpráva americké odborové federace AFL-CIO poukazuje na výrazně se rozšiřující propast mezi příjmy nejvyšších firemních manažerů a běžných zaměstnanců ve Spojených státech. Výrazným příkladem je generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk, jehož odměna ve výši 158,3 miliardy dolarů překročila průměrný plat zaměstnance této automobilky více než 2,5milionkrát. Výzkumníci pro ilustraci uvedli, že Musk v roce 2025 vydělal mediánový roční plat zaměstnance Tesly každé 4,23 sekundy.
Zdroj: Libor Novák