Berlín - V Düsseldorfu dnes začal proces s jedním z nejznámějších německých salafistů Svenem Lauem (35). Konvertita je obžalován z napomáhání teroristické organizaci a hrozí mu až 15 let vězení. Spis prokuratury má 80 stran.
Kazatele, který vyrůstal v katolické rodině a k islámu konvertoval v roce 1999, vyšetřovatelé viní z toho, že finančně i materiálně podporoval teroristickou skupinu JAMWA, která úzce spolupracuje s radikální organizací Islámský stát.
Státní zastupitelství se na proces vyzbrojilo výpověďmi několika svědků, záznamy z Lauových chatů a také fotkami a dalšími materiály z jeho počítače. Na jedné z fotek je Němec, který si říká abú Adam, zachycen spolu s pěticí mladých mužů před tankem.
Korunním svědkem obžaloby je Ismail I., jehož výjezd do Sýrie měl v létě roku 2013 koordinovat právě Lau. Ismail I., který se v této blízkovýchodní zemi přidal ke skupině JAMWA, si nyní odpykává trest vězení ve výši čtyř a půl roku.
Lau se podle vyšetřovatelů podílel také na radikalizaci dvojice dalších Němců - Konrada S. a Mustafy C. - kteří do Sýrie odjeli již dříve a v rámci organizace JAMWA založili skupinu německých bojovníků. Na její složení měl mít vliv i Lau, který vedle toho údajně skupině skrze Ismaila I. dal 250 eur a obstaral pro ni také brýle pro noční vidění. Obhajoba tvrdí, že Ismail I. lže a že cesty salafisty Laua do Sýrie sloužili jen humanitárním účelům.
Psali jsme: Islámský duchovní dostal 5,5 roku. Alláhu akbar, křičeli stoupenci u soudu v LondýněSoud se koná v jedné z nejpřísněji chráněných soudních budov v Německu, nejspíš až příští rok. Zatím je naplánováno 30 jednacích dní.
Lau je v Německu známý především řadou provokací. Asi největší pozdvižení vzbudil na podzim 2014, kdy ve Wuppertalu v Severním Porýní-Vestfálsku založil "policii šaría".
Od násilí se ale Lau alespoň navenek vždy distancoval. "Z nás nemusí mít nikdo strach. Jsme proti násilí, pokud nejde o sebeobranu," prohlásil jednou. "Nejsem bojovník, posílám raději peníze a léky," řekl zase v rozhovoru s magazínem Spiegel na otázku, jestli chápe muslimy, kteří odejdou bojovat do "svaté války".
Související
Neměcký salafista byl podminečně propuštěn z vězení
Utrum pro salafisty? Němci chtějí dostat financování mešit pod kontrolu
Sven Lau (salafista) - , Německo , Islámský stát (IS)
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Zelenskyj se vysmál Putinovi: Stanovil už 15 termínů pro dobytí Donbasu, nevyšel ani jeden
před 1 hodinou
Motoristy ve Sněmovně už nikdo nechce, ukázal průzkum. Úspěšnější je i Kubovo Naše Česko
před 2 hodinami
Jedna výhra, tři drtivé porážky. Soud rozhodoval v Trumpových kauzách
před 3 hodinami
Počasí příští víkend: Vedra se opakovat nebudou, nehrozí ani tropické teploty
včera
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
včera
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno včera
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
včera
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
včera
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
včera
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
včera
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
včera
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
včera
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
včera
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
včera
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
včera
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
včera
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
včera
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
včera
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
Česká republika má za sebou mimořádně horkou noc, která byla nejteplejší v rámci současné vlny veder. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu byl status tropické noci, kdy teplota neklesne pod 20 °C, zaznamenán na 129 ze 269 stanic, což představuje celých 48 procent z celkového počtu.
Zdroj: Libor Novák