Londýn – Británie si možná odchod z Evropské unie nakonec kvůli očekávaným odlukovým potížím rozmyslí, nadhodil dnes stálý předseda Evropské rady Donald Tusk dnes zmínil možnost. Přesto tento obrat v postoji Londýna považuje za vysoce nepravděpodobný.
O jeho slovech dnes informovala agentura Reuters. Britská vláda nicméně opakovaně oznámila, že rozhodnutí odejít z EU je neměnné.
Podle Tuska nemá význam spekulovat o hladkém brexitu. „Byly by to jen teoretické spekulace. Podle mě je jediná možná alternativa k tvrdému brexitu žádný brexit. I když dnes takřka nikdo v takovou možnost nevěří," dodal.
Británie podle Tuska nakonec možná zjistí, že jakákoli forma brexitu bude mít pro zemi vážné následky. Londýn je ale přesvědčen, že i když vystoupení z unie může v počátku přinést hospodářské komplikace či ekonomické otřesy, nakonec bude odchod pro Brity přínosem.
Výstupová jednání začnou příští rok na jaře, až britská premiérka Theresa Mayová oficiálně Bruselu sdělí záměr unii opustit. Oznámení chce Mayová učinit do března.
Londýn si přeje hladká vyjednávání. Problematickým bodem zřejmě bude otázka zachování přístupu k jednotnému unijnímu trhu a kontrola přistěhovalectví. EU opakovaně konstatovala, že bez uznání volného pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu nemůže Británie se společným trhem počítat.
Související
Pokud Ukrajina padne, polská nezávislost bude ohrožena, varoval evropské lídry Tusk
Jak bude vypadat polská reakce na sabotáž? Nebude jen diplomatická, Polsko se dokáže Rusku bránit i vojensky
Donald Tusk , Brexit , Velká Británie
Aktuálně se děje
včera
V metru proběhne další víkendová výluka. Lidé budou muset do tramvají
včera
Policie se snaží ztotožnit neznámou ženu. Tělo se našlo v lese u Říčan
včera
Čeští hokejisté ostudu nedopustili. S Francií otočili skóre z 2:3 na 6:3
včera
Benzin v posledních dnech zlevnil. Teď má spolu s naftou opět zdražovat
včera
Pod tlakem je i král Karel. Američané chtějí vyslechnout bývalého prince Andrewa
včera
Muž z jiné planety. Rychlobruslař Jílek získal zlato na deseti kilometrech
včera
Společně za Ukrajinu. Na shromáždění vystoupí prezident i osobnosti veřejného života
včera
Janatová se ani ve volné technice neztratila. Medaile se rozdávaly ve snowboardových disciplínách
včera
Potvrzeno. Předpověď počasí slibuje další nadílku, napadne až 15 cm sněhu
včera
Kallasová vyvrátila tvrzení USA. OSN podporuje Radu míru jinak, než Trumpovi lidé tvrdí
včera
Ledecká po snowboardu neuspěla ani na lyžích, super-G nedojela. Nováková senzačně čtrnáctá
včera
Waltz odráží kritiku USA: Pod vedením Trumpa vracíme svět zpět z okraje propasti
včera
USA posílají na Blízký východ druhou letadlovou loď
včera
Ani USA nejsou bez Evropy dost silné, Amerika ztratila nárok na globální vůdčí postavení, prohlásil na MSC Merz
včera
Adamczyková zkompletovala olympijskou sbírku. Z Itálie si přiveze stříbro
včera
Okamžitě zastavte útoky na ukrajinskou energetickou síť, vyzvala OSN Rusko
včera
Maďarsko a Slovensko čím dál častěji hledají ochranu u Ruska, varuje světový tisk
včera
Do Mnichova se sjíždí světoví lídři na konferenci MSC. Rutte se ještě před zahájením vysmál Rusku
včera
Poslanci schválili odklad superdávky. Řeší změnu jednacího řádu Sněmovny
včera
Starý svět je definitivně minulostí, situace na Ukrajině je strašná, prohlásil Rubio
Americký ministr zahraničí Marco Rubio ve čtvrtek prohlásil, že starý svět je definitivně minulostí. Před zahájením Mnichovské bezpečnostní konference uvedl, že rychlé globální změny nutí všechny státy přehodnotit své pozice v nové geopolitické éře. Podle šéfa americké diplomacie se svět mění přímo před očima a éra, ve které vyrůstal, už neexistuje.
Zdroj: Libor Novák