Mnichov - V Mnichově se dnes konala takzvaná usmiřovací schůzka mezi CDU kancléřky Angely Merkelové a CSU bavorského premiéra Horsta Seehofera. Oba rozkmotřil rozdílný přístup k řešení uprchlické krize.
Strany německé vládní konzervativní unie CDU/CSU mají mnohem více společného, než toho rozdílného, je přesvědčená Merkelová. Cílem sesterských stran by měl být zisk více než 40 procent hlasů v zářijových parlamentních volbách, míní zase Seehofer.
Jedním z důvodů, proč se v Mnichově obě strany chtějí prezentovat co nejjednotněji, je podle pozorovatelů i náhlý vzestup sociální demokracie. Navenek zatím politici konzervativní unie žádné obavy z možné konkurence nedávají. Seehofer dnes připustil, že se unie dívá i na konkurenci, ale není to podle něj nic, co by ji jakkoli znepokojovalo.
Psali jsme: Německá SPD posiluje, Schulz nalil straně novou krev do žilSpor CDU a CSU ale neodstraní ani aktuální setkání, které bude trvat do pondělí. Bavorská Křesťanskosociální unie půjde do voleb s požadavkem stanovení horní hranice pro přijímání běženců na 200.000 ročně, Křesťanskodemokratická unie kancléřky Merkelové si limit nepřeje.
I přesto je dlouholetá šéfka německé vlády přesvědčená, že se obě strany na mnichovské schůzce dohodnou na obrysech volebního programu. "Jsem si zcela jistá, že my tady - CDU a CSU společně - položíme základy volebního programu," řekla dnes Merkelová podle německých médií před začátkem schůzky.
Vedle náčrtu společného programu, jehož finální verze bude představena v létě, má být druhým ukazatelem usmíření obou stran nominace Merkelové na kancléřku. CDU ji na tento post nominovala už loni, vedení CSU, které Merkelovou opakovaně a tvrdě kritizovalo za její migrační politiku, tak učinilo teprve nedávno. Formální hlasování vedení obou stran se uskuteční v pondělí.
Související
Angela Merkelová prozradila, o co Trumpovi vlastně jde
Boj o migraci v Německu pokračuje. Merkelová se tvrdě opřela do Merze, spor trvá dekády
Angela Merkelová , Horst Seehofer , Konzervativní unie CDU/CSU
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Ceny kritiky vyhrálo drama Sbormistr. Pro dvě sošky si přišel Dužan Duong
před 27 minutami
Napadení před hernou v Chebu vyšetřuje policie. Jeden z mužů utrpěl vážná zranění
před 1 hodinou
Curleři si připsali první výhru, Indráčková historický zápis. V akci byl i český sáňkař
před 1 hodinou
Trump nechápe, že se na olympiádě bučelo na Vance. Lidé ho prý mají rádi
před 2 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Do Česka dorazí ochlazení
včera
Na jihu Čech v týdnu došlo ke slabému zemětřesení
včera
Na olympiádě se šíří mezi hokejistkami norovirus. Po Finkách trápí i Švýcarky
včera
Kanadu zasáhla nevídaná tragédie. Zemřeli talentovaní hokejisté
včera
Opravdová hvězda, prohlásil prezident Pavel o Brejchové
včera
Babiš se domnívá, že mírová jednání o Ukrajině se blíží ke zdárnému konci
včera
Zabystřan ve sjezdu zajel olympijské maximum, Janatová ve skiatlonu v TOP 10
včera
Počasí způsobilo oblevu. Sněhu ubylo i na horách, ukazují data
včera
Pohonné hmoty v Česku zdražily, ceny mají stoupat i nadále
včera
Policie objasnila podvod s elektronikou. Škoda činí několik miliard
včera
Hokejový tým se musí obejít bez Zachy z NHL. Přijet má sparťan Chlapík
včera
Babiš chtěl Turkovi zakázat sociální sítě, pokud by byl ministrem
včera
Sáblíková učinila nejtěžší rozhodnutí v životě. Kvůli nemoci nebude na startu závodu na 3000 metrů
včera
Američané chtějí konec války na Ukrajině do léta, prozradil Zelenskyj
včera
ZOH: Snowboardistovi Hronešovi se do finále big airu nepodařilo kvalifikovat
včera
Lipavský se ptá Babiše na Epsteinovu kauzu. Navrhuje české vyšetřování
Epsteinova kauza se stane tématem i v české politice. Bývalý ministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS) v této věci interpeloval premiéra Andreje Babiše (ANO). Česko by podle Lipavského mělo prověřit možné působení Epsteinovy sítě u nás a zjistit, zda zde nejsou nějaké oběti sexuálního delikventa.
Zdroj: Jan Hrabě