Londýn - Dcera Nicholase Wintona, který zachránil před nacisty stovky dětí, vyzvala britskou premiérku Theresu Mayovou, aby neuzavírala program pomoci pro osamocené dětské uprchlíky.
Vláda ve středu rozhodla, že Británie přijme jenom 350 dětí, kteří jsou mezi uprchlíky bez doprovodu. Lord Alfred Dubs, který je jedním z těch, které Winton zachránil, žádal vládu, aby přijala těchto dětí 3000.
Otec Barbary Wintonové pomohl před začátkem druhé světové války z tehdejšího Československa uprchnout téměř 670 dětí, většinou ze židovských rodin.
"Zákaz pro uprchlíky (amerického prezidenta) Donalda Trumpa je ozvěnou hrozného selhání lidského ducha, kdy těsně před zahájením druhé světové války země za zemí zavíraly své hranice židovským uprchlíkům, kteří potřebovali naléhavě ochranu. Otec věděl, že všichni sdílíme odpovědnost za ostatní muže a ženy, odpovědnost nabídnout bezpečné místo těm, kdo prchají před pronásledováním. Říkával, že není-li to nemožné, pak se něco může a musí udělat," napsala Wintonová.
Britští vládní konzervativci loni odmítli návrh, který měl nařídit vládě přijmout 3000 dětských uprchlíků, kteří uvázli bez doprovodu na různých místech Evropy. S návrhem přišel Alfred Dubs, který byl jedním ze židovských dětí z Československa, které koncem 30. let před nacisty zachránil Nicholas Winton. Současná konzervativní vláda by pravděpodobně odmítla přijmout děti utíkající před nacisty, prohlásil tehdy zklamaný Dubs.
Související
Nicholas Winton se narodil před 115 lety. Zachránil stovky židovských dětí před nacisty
Wintonova socha na hlavním nádraží v Praze je poničená. Policie hledá svědky
Nicholas Winton , Theresa Mayová , Barbara Wintonová
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Sbormistr narazil u soudu. Předběžné opatření komplikuje televizní vysílání
před 58 minutami
Za dva roky bude v Praze k vidění velký hokejový svátek. Světový pohár s hvězdami NHL
před 1 hodinou
Trump v neomalenosti vůči spojencům překonal Brežněva
před 1 hodinou
Rozhodnuto. Trenér Rulík po sezóně skončí u národního týmu a bude trénovat Kladno
před 2 hodinami
Pravda o útocích na ropná pole. Američané se distancují, ozvali se také Izraelci
před 3 hodinami
Bod obratu. Útoky na plynová pole a rafinérie jsou podle expertů zásadním zlomem ve válce s Íránem
před 4 hodinami
USA a Izrael zasáhly největší naleziště plynu na světě. Ceny ropy prudce rostou, NATO řeší, co s Hormuzským průlivem
před 5 hodinami
Zákazníci jsou stále agresivnější. Známý obchodní řetězec chystá nová opatření
před 6 hodinami
Ve švýcarském lyžařském středisku se zřítila kabina lanovky. Děsivý pád zachytila kamera
před 7 hodinami
Kuba odporuje Trumpovi. Pokus o ovládnutí ostrova narazí na nedobytný odpor, varuje prezident
před 8 hodinami
Naděje na ukončení sporu s Orbánem? EU a Ukrajina dosáhly průlomu v otázce ropovodu Družba
před 9 hodinami
Teherán pohřbívá Larídžáního a Solejmáního. Írán vyslal vlnu raket a dronů na Izrael
před 10 hodinami
Izraelci tvrdí, že zabili dalšího představitele Íránu. Po smrti má být ministr tajných služeb Esmáíl Chatíb
před 10 hodinami
OSN: V roce 2024 zemřelo po celém světě 5 milionů dětí. Většině úmrtí se dalo zabránit
před 11 hodinami
Nejdražší letadlová loď světa USS Gerald R. Ford kvůli požáru odplouvá od Íránu
před 12 hodinami
Americký soud nařídil obnovení vysílání Hlasu Ameriky
před 13 hodinami
Citelná rána v nejkritičtějším momentu moderních dějin. Co pro Írán znamená smrt Larídžáního?
před 14 hodinami
Neponižujte se, vzkazují britští politici králi Karlovi. Nechtějí, aby letěl za Trumpem do USA
před 15 hodinami
Počasí do konce týdne: Dnes bude nejtepleji, pak se začne ochlazovat
včera
Válka se dnes vede s iPady, AI bude brzy operovat rychleji než jakýkoli člověk, prohlásil Zelenskyj v Londýně
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během svého významného projevu v Londýně apeloval na evropskou jednotu. Evropu označil za „globální sílu“, kterou svět nezbytně potřebuje a které se žádná jiná mocnost nedokáže postavit, pokud zůstane jednotná. Podle jeho slov je povinností současné generace lídrů jednat tak, aby budoucí pokolení mohla říci, že jejich předchůdci nezaváhali v rozhodujících chvílích a zajistili lidem bezpečný život.
Zdroj: Libor Novák