Nicholas Winton se narodil před 115 lety. Zachránil stovky židovských dětí před nacisty

Dne 19. května 2024 je tomu přesně 115 let, co se narodil Nicholas Winton. Zapsal se do dějin jako zachránce více než šesti stovek židovských dětí, které před druhou světovou válkou nechal odvézt z Československa do Anglie. O svém bohulibém činu nikdy veřejně nemluvil, přišlo se na něj až po mnoha letech náhodou.

Nicholas Winton se narodil dne 19. května roku 1909 v Londýně do rodiny židovského obchodníka německého původu, která v britském hlavním městě žila od roku 1907. Wintonovi nebyli ortodoxními Židy a svou víru nedávali veřejně najevo. Po složení maturitní zkoušky v Londýně Nicholas vyjel za rodinou do Německa, kde sbíral zkušenosti v oblasti bankovnictví u velkých a významných bankovních společností. Ve třicátých letech pak pracoval postupně v několika bankách, během druhé světové války nastoupil do služby u RAF. Zde se ovšem kvůli oční vadě nemohl uplatnit jako pilot (ačkoliv měl pilotní průkaz), a tak se věnoval především administrativním úkolům. Po roce 1945 se Winton vrátil zpět do britské bankovní sféry.

V roce 1938 se Nicholas Winton náhodou dostal do Prahy. A tato náhoda pro něj i stovky dalších lidí byla zásadní. Winton tehdy vůbec neplánoval cestu do Československa, ale chtěl strávit dovolenou ve Švýcarsku. Tou dobou se totiž angažoval v dobrovolnické organizaci nazvané Výbor pro uprchlíky z Československa, která pomáhala ze země utíkat jedincům ohroženým nacistickým režimem. A tak Winton zrušil dovolenou na horách a odjel do Prahy pomoci organizovat transporty uprchlíků.

Nicholas Winton se tehdy zaměřil na záchranu židovských dětí, tedy na skupinu nejohroženější nastupujícím nacistickým režimem. Nechal z Prahy vypravit speciální vlaky, ve Velké Británii sehnal pro děti náhradní rodiny, finanční prostředky, uprchlická víza i zdravotní péči. Tato činnost byla čistě dobrovolnická, tedy vykonávaná zadarmo ve volném čase.

Po několikaměsíční náročné organizaci, která byla navíc kvůli neustálému dohledu gestapa značně riziková, mohl z Prahy vyjet dne 14. března 1939 první vlak. V něm cestovalo pouhých dvacet dětí. Po stovkách pak jely v transportech během června a července. Poslední vlak s dětskými uprchlíky odjel z Prahy na začátku srpna 1939. Plánován byl ještě transport na 1. září 1939, ovšem ten nedojel do cíle a vrátil se zpět do Prahy – začala totiž druhá světová válka. Asi 250 dětí se tehdy nemohlo dostat do bezpečí, což Wintona velmi zdrtilo. Většina z těchto dětí se bohužel nedožila konce války.

Celkem 669 dětí – tolik jich Nicholas Winton zachránil. Nikdy o tom nemluvil, a to ani se svou rodinou. Jeho humanitární činnost na začátku války vyšlo najevo náhodou o mnoho let později. Roku 1988 našla jeho manželka na půdě seznamy dětí v transportech a s tím související úřední dokumenty. O svůj nález se podělila s jednou britskou historičkou a výsledkem bylo dojemné setkání „dětí“ se svým zachráncem v rámci pořadu BBC. O deset let později obdržel Winton státní vyznamenání České republiky, a to Řád Tomáše Garrigua Masaryka od prezidenta Václava Havla. Roku 2002 Wintona britská královna povýšila do šlechtického stavu. V roce 2014, to Winton slavil své 105. narozeniny, mu prezident naší republiky propůjčil nejvyšší státní vyznamenání, tedy Řád Bílého lva. Sir Nicholas Winton zemřel o rok později, dne 1. července 2015 ve věku požehnaných 106 let.

Související

Policie ČR, ilustrační foto

Wintonova socha na hlavním nádraží v Praze je poničená. Policie hledá svědky

Socha zachránce židovských dětí Nicholase Wintona na pražském hlavním nádraží má opět poškozené brýle. Policisté v souvislosti s tím hledají muže a ženu, kteří 30. prosince odpoledne podle kamerového záznamu vyzvedli k hlavě sochy malé dítě. Poškození brýlí si ten samý den večer všiml pracovník ochranky. Na policejním webu to dnes uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Socha měla v minulosti brýle utržené už několikrát.

Více souvisejících

Nicholas Winton historie židé děti II. světová válka

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Napětí v Karibiku: Nejlepší ponorky USA a Ruska se nacházejí jen kousek od sebe. Obě mohou nést jaderné zbraně

U ostrovního státu Kuba v Karibském moři začíná jít do tuhého. Nedaleko od sebe se zde nacházejí ruské a americké ponorky – a nejen tak ledajaké. Obě jsou schopné nést jaderné zbraně a velice účinně bojovat i proti cílům na souši. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy